Doğru ve Yanlış Davranışların Oluşumu

Çocuğunuzda davranış bozukluğu olup olmadığını anlamak için öncelikle aynı yaştaki çocuklarda olması gereken normal ve anormal davranışların bilinmesi gerekir. Çocuğunuzun sizin hoşlanmadığınız bir şeyi yapması, onda davranış bozukluğu olduğu anlamına gelmeyebilir.

Doğru ve Yanlış Davranışların Oluşumu

Çocukların davranış bozukluğu olup olmadığını anlamak için ne yapmalıyız?

Çocukların sergilediği davranışlar gelişim süreçleri boyunca değişkenlik gösterebilir. Bu süreçte çocuk kişiliğini geliştirirken çevresinden, ailesinden ve tecrübelerinden etkilenir. Sosyal bir çevre oluşturdukça, yeni girdiği bu ortamda kendine bir yer bulmaya çalışacak bu sırada da kendi kendini anlamaya çalışacaktır. Çocuğun iç dünyasında bunlar olurken bir yandan da çocuk, motor becerilerini ve diğer iletişim yeteneklerini geliştirmeye çalışır.

Çocuklar gelişimleri sırasında belirli süreçleri atlatırken, sergiledikleri davranışlarda da zaman zaman değişiklikler görülebilir. Normalde aktif ve hareketli olan bir çocuk daha sessiz bir hâl alıp içine kapanabilir ya da normalde ebeveynlerinin sözünü dinleyen bir çocuk ailesiyle çatışmaya başlayabilir. Çocuklarda görülen bu davranış değişikliklerinin bazıları yaşlarının getirdiği durumdan kaynaklanırken bazıları da davranış bozukluklarının işareti olabilir. Ebeveyn olarak çocuğunuza yaklaşımınızı belirlemek ve gerekirse müdahalede bulunmak için çocuğunuzun normal-anormal davranışlarını doğru bir şekilde tespit etmeniz gerekebilir.

Çocuklarda doğru ve yanlış davranışların oluşumu nasıl gözlemlenir?

Davranışlar konusunda doğru tespitin yapılması çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Yaşının gerektirdiği gibi davranan bir çocuğa müdahale etmek, gelişim sürecini zedeleyebilir ya da bir davranış bozukluğunu normal karşılamak o davranışın ileride alışkanlık hâline gelmesine neden olabilir. Bazı çocuklar aynı anda hem normal hem de anormal karşılanabilecek davranışlar sergileyebilir. Bu da ebeveynlerde kafa karışıklığına neden olabilir. Mesela iki yaşındaki çocuklarda inatçılık çok sık görülen bir durumdur. Bu yaşlarda çocuk, narsist düşündüğünden sizin söylediklerinize itaat etme ihtiyacı hissetmez çünkü kendi aldığı kararlar daha önemlidir. Fakat bu durum çocuğunuzda davranış bozukluğu olduğu anlamına gelmez. Çocuğunuz muhtemelen bir süre sonra bu davranışları geride bırakacaktır.

Bu noktada bir ebeveyn olarak çocuğunuzun davranışlarını dikkatli bir şekilde gözlemlemeniz gerekir. Gerektiğinde aklınıza takılan noktaları ya da çocuğunuzun şüphe uyandıran davranışlarını bir yere not edebilirsiniz. Çocuğunuza davranış bozukluğu teşhisini kendiniz koymak yerine bir doktora danışabilir ve aldığınız notları, gözlemlerinizi onunla paylaşabilirsiniz. Doktorunuz, anlattıklarınızdan yola çıkarak çocuğunuzun davranışlarını normallik ölçütleri çerçevesinde değerlendirecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0