Doğal Beslenmenin Önemi

Doğal gübreleme ile besinleri kimyasal maddelerden uzak tutarak organik ürünler üretilmektedir. Bu yüzden organik ürün kullanımı hem doğa hem de sağlığımız için önemlidir. Kullanılan tarım ilaçları ile toprak kirlenmekte ve tüketicide kanser oluşma riskini artırmaktadır.

Doğal Beslenmenin Önemi

Organik ürün kullanımı neden önemlidir?

Doğal beslenme diğer bir deyişle organik beslenme, sağlıklı yaşamın en temel ilkelerinden biridir. Günümüzde doğal ürünlere ulaşımın zor olması ve şehir hayatının insanları hazır ürün tüketimine yöneltmesi nedeniyle doğal beslenme alışkanlığı günden güne azalmaktadır. Buna paralel olarak obezite ve birçok kronik hastalık hızla artmaya devam etmektedir. Kırsal kesimde genel olarak daha uzun ve sağlıklı yaşam sürülmesinde şüphesiz en büyük etken organik beslenme alışkanlığıdır. Doğal üretim ile iş yükünün artması, alınan verimin modern tarıma göre daha az olması gibi nedenlerle organik üretim daha az tercih edilir.

Doğal tarım yöntemleri ile doğaya daha az zarar verilmektedir. Kullanılan tarım ilaçları ile toprak kirlenmekte ve tüketen bireylerde hastalık oluşturma riski artmaktadır. Doğal gübreleme ile besinlere ilaç kalıntısı bulaşmadan organik ürünler üretilmektedir. Doğal gıdalar renklendiriciler, yapay koruyucular, katkı maddeleri içermedikleri için bebeklerin tüketimi için en ideal besin çeşididir.

Doğal beslenmeye özen göstermek, besinler ile alınan kimyasal maddeler olmadığı için bebek ve çocukların tüketiminde anne ve babalara rahatlık sağlar. Gelecek nesiller için doğanın korunmasını sağlar. Kimyasal madde içermedikleri için vücutta kimyasal madde birikimi ile organ hasarını engeller. Tarım topraklarının daha az kirlenmesini sağlar ve tarımda çalışanlarında sağlıklarının korunmasını sağlar. Vitamin ve mineral içeriğinin yüksek olması ile birçok hastalıkla mücadele eder. Doğal besinler içerdikleri antioksidanlar nedeniyle kanserden korur. Sağlıklı beslenme düzenine katkıda bulunur.

Doğal beslenmek yalnızca tarım ürünlerinde doğala yönelmek demek değildir. İşlenmiş ve paketlenmiş gıdalarda ve hazır yiyeceklerde de seçimler doğal ürünlerden yana kullanılmalı.  Bebeğinizin tamamlayıcı besinlere geçtiği dönemde öncelik her zaman doğal besinlerden yana olmalı ve aşırı işlenmiş gıdaları mümkün olduğunca tercih etmemeli. Bebeğinizi doğal ürünlerle beslemeye çalıştığınız bir ortamda ebeveynin ya da diğer aile bireylerinin sağlıksız beslenmesi bebeğin kazanacağı alışkanlıklara olumsuz örnek oluşturması açısından önemli bir detaydır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0