Dışkıdaki Farklılıklar

Bebeğinizin dışkısı size beslenme düzeninden sağlığına kadar pek çok konuda ip ucu verir. Dokuzuncu ayda bebeklerin beslenme düzenlerindeki değişiklikler dışkısına da yansır. Bu nedenle dışkıda gördüğünüz farklılıklar için hemen endişe etmek yersizdir.

Dışkıdaki Farklılıklar

Bebeğin dışkısından neyi öğrenebiliriz?

Katı beslenmeye geçişle birlikte bebeğinizin beslenme programına anne sütü ve mamaya ek olarak pek çok besin dâhil olur. Anne sütüyle beslenen bir bebeğin dışkısı tıbbi bir sorun olmadıkça standart olur. Yumuşak görünümlü bu dışkıya alışan anneler katı beslenmeye geçtiklerinde şaşırabilir. Bebeğin tükettiği besinlerle bağlantılı olarak dışkı sürekli değişiklik gösterebilir. Bu durum oldukça normaldir.

Beslenme programına farklı besinler eklenen bebekler anne sütüyle beslenen bebeklere göre daha katı bir dışkı yaparlar. Ayrıca dışkıda görülen sarı, turuncu, yeşil gibi farklı renklerdeki maddeler anne ve babaları endişelendirir. Bunlar genellikle bebeğinizde ciddi bir rahatsızlığın olduğunu değil mesela öğlen bezelye yediğinin işaretçisidir. Dışkı renginde bebeğinizin son öğününe bağlı olarak sürekli farklılık gözlemlenebilir. Baskın renkli sebzeler dışkı rengini en çok etkileyen gruptadır. Örneğin havuç bebeğinizin bezinde turuncu renkli dışkı görmenize sebep olabilir.

Dokuzuncu aydan ititbaren bebeğin dışkısı değişirse ne yapmalıyız?

Dışkıdaki renkli maddelerin görülmesi bebeğin henüz gelişmemiş sindirim sistemiyle alakalıdır. Tüketilen besinlerin tam olarak sindirilememesi sebebiyle küçük parçalar hâlinde atılması bu tip bir görüntüyle karşılaşmanıza neden olur. Özellikle sinirimi zor olan besinler dışkıda bütün hâlde görülebilir. Mısır, bu tip besinlere örnek olarak verilebilir.

Bebeklerin dışkılarında beslenmelerinden bağımsız olarak aldıkları takviye vitamin ve mineraller sebebiyle de farklılıklar gözlemlenebilir. Örneğin bebeklikte alınan demir takviyesi siyaha yakın bir renkte dışkılamaya sebep olabilir. Eğer bebeğiniz demir takviyesi almadığı hâlde dışkısında böyle bir renk değişimi gözlemlediyseniz bu konuyu doktorunuza danışmanız gerekli olabilir.

Bebeğinizin dışkısı konusunda endişe etmeden önce yediklerini ve aldığı takviyeleri gözden geçirmeniz yerinde olacaktır. Ancak tükettiklerinden bağımsız olarak kıvamda sürekli olarak bir farklılık gözlemliyorsanız bu durumun tıbbi sebepleri olabilir. Bebeklerin uzun süreli ishal olması gibi bir durum mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Aynı şekilde uzun süreli kabızlık durumu da danışılması gereken bir problemdir. İshal ve kabızlık besinlerden kaynaklanabileceği için öncelikle beslenme düzenini gözden geçirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0