Diş Macununu Kullanmayı Reddetme

Çocuğunuz diş macunu kullanmayı reddediyor olabilir. Böyle bir durumda büyük endişelere kapılmanız yersizdir. Uygulayabileceğiniz bazı yöntemler söz konudur.

Diş Macununu Kullanmayı Reddetme

Çocuklar diş macunu kullanmayı neden sevmezler?

Bazı çocuklar diş macunu kullanmaktan hoşlanmazlar. Henüz iki yaşlarında olan çocuğunuzun diş macununu reddediyor olması büyük ölçüde korkulacak bir durum değildir. Bazı uzmanlara göre çocukların üç yaşına kadar diş bakımlarını su ve fırçayla yapmaları yeterlidir. Ancak diş macunu içeriğinde bulunan flüorür, ağız içi, diş eti ve diş bakımı konusunda en etken maddedir. Flüorür dişin, dış yapısında bulunan diş minesinin korunmasını ve sağlıklı kalmasını da sağlaması sebebiyle ileri yaşlarda diş macunu kullanımı önemlidir. Uzmanlara göre son otuz yılda diş çürüğündeki azalmanın nedeni diş macunu içeriğindeki flüorür dür.

Ağız ve diş bakımı ancak uzun tekrarlardan sonra yerini alışkanlıklara bırakabilen bir davranış biçimi olduğundan çocuğunuzu, diş macununu reddettiği aşamada dişlerini fırçalamama konusunda desteklememeli ve ona bunu anlayabileceği bir dille anlatmayı denemelisiniz. Diş macunu olmasa da dişlerini fırçalaması gerektiği aksi durumda dişlerinin ve bedeninin sağlıksız olabileceği çocuğa korkutmadan anlatılmalıdır. İleri yaşlardaki alışkanlıkların temelinin küçük yaşlarda atıldığı bilinmektedir. Bu yüzden çocuğun ileri dönemlerinde diş macununa karşı bir alışkanlık kazanması gerekir.

Çocuklara için üretilen diş macunları çocukların diş macunu kullanmasını sağlar mı?

Bu durumda, çocuklar için üretilen diş macunlarında seçimi onun yapmasını sağlamak, satın alma aşamasında diş macunun tadı hakkında bilgi vererek ona yardımcı olmak, hoşuna gideceği türde seçimler yapmasını sağlamak, mümkün olduğunca tatsız içerikte bir ürün seçiminde bulunmak, çocuklar için özel olarak üretilmiş ağız bakım sularından yararlanmak gibi birtakım yaratıcı çözümlere başvurulabilir.

Çocuğunuzun bir, bir buçuk yaşından sonra tanıştığı bir diş hekimi olması faydalıdır. Dişlerinin düzenli takibini yapan diş hekimine çocuğun diş macunu kullanmadığı bilgisi aktarılmalı ve bu doğrultuda ağız ve diş sağlığının korunması adına gerekli olan vitamin-mineral desteği sağlanmalıdır. Bu aşamada diş hekiminin yönlendirdiği şekilde bir çözüm programı oluşturmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0