ÇOCUKLARDA YARATICI İFADE İÇİN DİL KULLANIMI

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptir ve bu potansiyeli ortaya çıkarabilmek için kendilerini ifade etmeleri gerekir. Bir çocuk kendini ifade edebilmek için temel becerilerini kullanabilir. Bunlardan bir tanesi de dil becerisi olabilir. Çocuklara dil becerisi nasıl öğretilir?

ÇOCUKLARDA YARATICI İFADE İÇİN DİL KULLANIMI

Çocuklara dil becerisi nasıl öğretilir?

Çocuklar nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi biz yetişkinlerden daha farklı algılayabilir ve yorumlayabilirler. Ayrıca yaratıcılık çocuklar için doğal bir süreçtir ve yaratıcı olabilmek için ek bir çaba sarf etmeleri gerekmez. Tüm bunlar çocukların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmalarını sağlar. Çocukların sahip olduğu bu potansiyelin ortaya çıkarılması için kendilerini ifade edebilmelerini gerekir. Bunun için çocuklar bazı temel becerilerini kendilerini ifade etmek için kullanabilirler.

Çocukların kendilerini ifade etme biçimlerinden biri dildir. Çocuklar konuşmayı öğrenmek için ders almaya ihtiyaç duymazlar. Çevrelerini dinleyerek ve sürekli insanlarla iletişim halinde olarak dil becerilerini geliştirirler. Dil öğrenme sürecindeki bir çocuk aynı anda birden fazla dili anlayıp konuşmayı öğrenebilir. Dillerin çevrede kullanım sıklığına göre bir dil diğerlerine ağır basar ve buna ana dil denir.

Çocukların dili doğru kullanmasını nasıl sağlayabiliriz?

Çocukların dili öğrenmeye başladıkları ilk yıllarda kelime dağarcıkları sınırlıdır. İnsanlarla iletişime geçtikçe kelime dağarcıkları da genişler. Fakat bu aralıkta kendilerini ifade edebilmek için bilmedikleri kelimler yerine farklı kelimeler ya da söz öbekleri kullanabilirler. Onların bir araya getirdikleri kelimeler yetişkinleri oldukça şaşırtıp güldürebilir. Fakat dili böyle kullanmak yüksek bir yaratıcılık gerektirir. Mesela bir çocuk süt kelimesini henüz öğrenmediğinde ya da kelimeyi aklına getiremediğinde “inek suyu” demeyi tercih edebilir ya da başka bir çocuk makas yerine “kesici” diyebilir. Ayrıca çocuklar dildeki deneyimsizlikleri nedeniyle bazı gramer hataları yapabilirler. Kelimelerin başına ya da sonuna gelen ekleri yanlış kullanabilirler. Tüm bunlar çocuk konuşma pratiği yaptıkça düzelir.

Çocukların dili doğru kullanmayı öğrenebilmesi için çevresinde de düzgün konuşulması gerekir. Çünkü çocuklar dili etraflarıyla iletişime geçerek öğrenirler. Konuşulan dili siz ne kadar doğru kullanırsanız, çocuğunuz da konuşmayı o kadar doğru öğrenir. Bu nedenle çocuğunuzun dil öğrenme sürecinde kurduğunuzun cümlelerin düzgün yapıda ve gramer kurallara uygun olmasına dikkat edebilirsiniz.

ÇOCUĞUNUZUN MARANGOZLUK ALETLERİNİ KULLANMASINA YARDIMCI OLUN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0