Dağınıklığı Kontrol Altında Tutmak

Oyunların tek olumsuz tarafı, neden olduğu dağınıklıktır. Oyuncakların çocuğuna getirdiği bütün yararlara rağmen bazen öyle bir gün gelir ki, bütün bu dağınıklığın ve oyuncakların evinizden uçup gitmesini dilersiniz.

Dağınıklığı Kontrol Altında Tutmak

Oyun oynamanın olumsuz tarafı nedir?

Bazen bütün gün oyuncak toplamaktan başka hiçbir şey yapamadığınız olur. Zamanla, sizin ısrarlarınız sayesinde çocuğunuz oyun bittikten sonra ortalığı toplamasını öğrenebilir. Hiç olmazsa şimdilik ortalığı kontrol altında tutmak için bazı önerileri deneyebilirsiniz. Oyun yeri ideal olarak evde zamanınızı en çok nerede geçiriyorsanız oraya yakın ve gözünüzün önünde bir yer olmalıdır. Burası oturma odası, çalışma odanız vs. olabilir. Oyuncakların nereye kadar gideceğinin sınırını çizin. İlk başta bu onun için bir şey ifade etmeyebilir ve oyuncaklar tüm evin içine yayılabilir fakat her gün oyun vaktinin başlangıcında oyuncakları aynı yere çıkartırsanız ve başka yerler de bulduğunuz oyuncakları düzenli olarak oyun için sınırladığınız alana getirirseniz çocuğunuz zamanla oyunun o sınırlar içerisinde oynanacağını anlar. Seçtiğiniz yerin sizin onu kucağınıza alıp rahatça ona kitap okuyabileceğiniz, hikâyeler anlatabileceğiniz bir koltuğa sahip olması ideal olur.

Aynı zaman da bu yerde veya odada çocuk bedenine uygun iki sandalye, onun bilmece çözebileceği veya boya yapabileceği bir masa, kolay ulaşılan ve kolay kullanılabilen bir dolap/raf alanı ve soğuk günler de üstünde oynayabileceği bir halı bulundurmak, herkesin işine yarayabilir. Büyük ve renkli sepetlerin içinde derin raflar da oyuncakları saklamak iyi bir yöntemdir. Oyuncakları bu sepetlerin renklerine göre ayırıp öyle kaldırmak bir düzen getirebilir. Örneğin kutular için yeşil, arabalar için mavi, hayvanlar için sarı sepet gibi. Böylece aynı zaman da çocuğunuzun renkleri tanımasına da yardımcı olursunuz. Toplamayı alışkanlık haline getirmek, her oyunun veya her günün sonunda evin diğer işleri gibi oyun odasını da toplamayı alışkanlık haline getirin.

İşin çoğunu sizin üstlenmeniz doğaldır, ama kendisine küçük görevler vererek toplama alışkanlığını çocuğunuza da aşılayabilirsiniz. Karışıklığı önlemek için her seferinde bir tip oyuncağın toplanması veya bu işin belirli bir sırayla yapılması daha uygundur. Örneğin; küpler, bulmacalar, kitaplar gibi. Bu işi oyun oynar gibi veya şakı eşliğinde yaparsanız daha az sıkıcı olabilir. Bu sıkıcı iş, çocuğunuz iki yaşına bastığında eğlenceli bir yarış haline gelebilir.  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0