Çocuksuz Seyahat Etmek

Bebeğiniz sütten kesildiği andan itibaren onsuz kısa seyahatlere çıkmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Eğer bunun tercihini yapmayı çocuğunuza bırakacak olursanız unutmayın ki; çocuğunuz bunu hiçbir zaman tercih etmeyecektir.

Çocuksuz Seyahat Etmek

Çocuksuz seyahat etmem mümkün mü?

Genelde çocuklar kısa sürede olsa başkalarıyla kalmak yerine ebeveynleriyle kalmak isterler. Çocuğunuz okula başlayacak yaşa geldiğinde dahi bu fikre sıcak bakmayacaktır. Eğer seyahatinizi çocuğunuz büyüyene kadar ertelemeyi düşünüyorsanız, bunun ileride daha kolay olacağına dair bir garanti yoktur.

Çocuklar neden ebeveynlerden uzak kalmak istemez?

Çocuklar ebeveynlerinden ayrı kalmayı yalnızca bunu deneyimleyerek öğrenir ve kabul eder. Eğer sık seyahat etmeniz gereken bir iş hayatınız varsa kısa sürelerle başlayıp zamanla süreleri arttırabilirsiniz. Çocuğunuza, bu ayrılıklar zarar vermeden alıştırabilirsiniz. Çocuğunuzdan bu seyahatlere yeşil ışık olsa da olmasa da kısa bir gezintiye çıkarak başlayabilirsiniz. Eğer iyi bir bakıcınız varsa bu tecrübe çocuğunuz için de faydalı olacaktır. Unutmayın ki; iyi ebeveyn olmak için öncelikle sizin mutlu olmanız gerekir. Eğer seyahate gittiğinizde aklınız evde ve çocuğunuzda kalacaksa hiç gitmemeniz daha iyidir. Gittiyseniz keyfini çıkarmaya çalışın. Eğer bir bakıcınız yoksa çocuğunuzu büyük annesine bırakacaksanız ve bunun için endişeleriniz varsa; endişelenmeyin ve bavulunuzu hazırlamaya başlayın. Çocuğunuz üzülür mü diye düşünmeyin çünkü çocuklar genellikle büyükanne ve büyükbabaları ile vakit geçirmeyi severler. Hatta bu durumu, ebeveynlerine göre daha olumlu karşılayabilirler. Zaman zaman çocuğunuzdan ayrılıp eşinizle kendinize özel vakit ayırmak için tatile çıkmanız, eşler olarak birbirinizle ve çocuğunuzla ilişkinizi sıcak tutacaktır. Kısa bir dinlenmenin ardından sorumluluklarınızı daha iyi çözümleyebilir hâle gelebilirsiniz. Çocuğunuz olmadan tatile gitme fikri sizi vicdanen rahatsız etmesin, bu sizin ihtiyacınız olan doğal bir durumdur.

Çocuğunuz seyahat fikrine şaşırtıcı bir şekilde olumlu yanıt verebilir. Tatil dönüşünüzde çocuğunuza getireceğiniz bir oyuncak, kendisini önemli hissettirecek ve unutulmadığı düşüncesi oluşturacaktır. Gittiğiniz yerden çocuğunuzu arayarak da onu unutmadığınızı hissettirebilirsiniz. Yalnız çok sık aramanız durumunda çocuğunuz bu kısa ayrılığa ve bulunduğu yere adapte olmakta güçlük çekebilir. Bu tatillerin dönüşünde mutlaka çocuğunuzun bundan nasıl etkilendiğini gözlemlemeli ve bir sonraki tatiliniz için yeni fikirler edinebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0