Çocuklarla Zihinsel Bağ Kurmak

Ebeveynlerin çocuklarla duygusal olarak kurdukları bağ gibi, zihinsel olarak da bağ kurmaları ve çocuğun yaşına göre bu bağa uyum sağlamaları gerektiği söylenebilir. Ebeveynlerin çocuklarıyla erkenden zihinsel bağ kurmaları hem bebek hem de ebeveyn için avantaj sağlayacaktır.

Çocuklarla Zihinsel Bağ Kurmak

Ebeveynlerin çocuklarla zihinsel bağ kurması nasıl bir avantaj sağlar?

Anne ve babaların, çocuklarıyla kurdukları duygusal bağ gibi zihinsel olarak da bir bağ kurabileceğini söylemek mümkündür. Kurulacak bu zihinsel bağın mümkün olduğunca erken yaşlarda gerçekleştirilmeye çalışılması faydalı olacaktır.

Çocuklar büyüdükçe, zihinsel ihtiyaçları tam olarak karşılanamazsa, kurulan bu zihinsel bağın zayıflayacağı söylenebilir. Anne ve babaların çocuklarla kurdukları zihinsel bağın zayıflaması durumunda ise aile içinde çeşitli problemler yaşanması, anne-babalar ile çocuklar arasında çeşitli anlaşmazlıkların yaşanması ihtimali artış gösterebilir.

Anne ve babaların çocuklarıyla kuracakları zihinsel bağın temelinde güven ve sevginin olduğu söylenebilir. Çocuklarıyla arasındaki sevgi ve güven ilişkisi kuvvetli olan anne ve babaların, zihinsel bağlantı kurma konusunda da zorluk çekmeyeceği söylenebilir.

Çocuklarla zihinsel bağlantı kurabilmek için öncelikle onların zihinsel gelişimlerinin nasıl gerçekleştiğini anlamakta fayda olabilir. Çocukların zihinsel gelişim süreçlerinin ne yönde olduğunu anlayıp buna uygun davranışlar ve düşünceler geliştirmek, zihinsel bağlantının kurulmasını kolaylaştırabilir.

Çocuğun beyniyle nasıl bağ kurulur?

Ebeveynlerle çocuk arasındaki zihinsel bağlantının emzirme döneminde kurulmasının etkili olacağı söylenebilir. Emzirme sürecinde, bebeğin beslenme ihtiyacı karşılanırken bebekle konuşmak, ona sevgi sözcükleri sarf etmek gibi davranışlar, özellikle annelerin bebekle zihinsel bağlantı kurmasını kolaylaştıracaktır.

Bebekle konuşup ona sevgi sözcükleri sarf etmek, sadece emzirme sürecinde değil, küçük yaşlardan itibaren sık sık ebeveynler tarafından gerçekleştirildiğinde, zihinsel bağlantının kurulması kolaylaşacaktır. Anne ve babaların bebekle küçük yaşlardan itibaren sık sık konuşması, bebeğin bazı duygusal ihtiyaçlarını karşılayacağı gibi onun dil gelişimine de büyük ölçüde katkı sağlayabilir.

Anne ve babaların çocuklarıyla erken yaşlardan itibaren zihinsel bağlantı kurması, çocukları daha iyi tanımalarına ve onların ilgi alanlarını daha kolay keşfetmelerine de katkı sağlayacaktır.

Çocukların anne-babalarıyla zihinsel bağlantısının olması ve bunun gelişim sürecinin her evresinde devam etmesi çocukların duygusal ve zihinsel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olacağı gibi ileride ebeveynlerle çocuk arasında bazı anlaşmazlıkların görülme ihtimalini de azaltacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0