Çocukların Yalan Söyleme Sebepleri

Özellikle okul öncesi dönemde bulunan çocuklar, hayal ile gerçeği, doğru ile yanlışı henüz tam olarak ayırt edemiyor olabilirler. Çocuğunuzun neden böyle davrandığının farkında olarak ona olan yaklaşımınızda bunu göz önünde bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

Çocukların Yalan Söyleme Sebepleri

Çocukların yalan söyleme sebepleri nelerdir?

Okul öncesi dönemde bulunan çocuğunuzun çok sık yalan söylemeye başladığını fark etmiş ve bu durumdan endişe duyuyor olabilirsiniz. Bu durum, büyük ihtimalle çocuğunuzun sizi veya başkalarını aldatmak istemesinden değil, onun hayal gücünün genişliğinden kaynaklıdır. Bu dönemde bulunan çocuklar henüz tam olarak yalan ve gerçeği ayırt edemediği için bu tür davranışların içinde bulunduğundan bu durum büyük ihtimalle ileriki dönemlerde bir sorun teşkil etmeyecektir.

Çocuğunuzun yalan söylemesinin nedeni onun hayal dünyası ile gerçek dünyayı tam olarak ayırt edememesi olabilir. Bu dönemde bulunan çocuklar, masal kahramanlarının gerçek olduğunu iddia edebilir ve bunda ısrar ediyor olabilir. Henüz okul öncesi dönemdeki çocuğun ahlak gelişimi tamamlanmadığından yalanın kötü bir davranış olduğunun farkında olmaması normaldir.

Çocuklar korktukları zaman, söylediklerinin gerçek olmama ihtimali de artacaktır. Bir hata yaptığında ve ebeveynlerinin ona kızacağını düşündüğü zaman çocuğunuz büyük ihtimalle size yalan söyleyecektir. Örneğin top oynarken camı kırması durumunda ona bunu kendisinin mi yaptığını sorduğunuzda olumsuz yanıt verip başkasının yaptığını iddia edebilir. Özellikle daha önce de aynı sebepten dolayı ona kızdıysanız yalan söyleme ihtimali daha da artacaktır.

Okul öncesi dönemde bulunan çocuk, yapmak istemediği bir şey ondan istendiğinde de yalan söyleyebilir. Kendisi için sıkıcı bir iş olan oda toplamak gibi bir şeyi ondan istedikten sonra toplayıp toplamadığını sorduğunuzda, odasını toplamadığı hâlde topladığını iddia edebilir.

Yalan söylemenin hayal gücü ile bir bağlantısı var mı?

Çocuklar, geniş hayal dünyaları sayesinde gerçek dünya ile baş ederler. Kontrolü dışında olarak hayal dünyasını gerçek dünyaya taşıyarak yaşayan çocuğun yalan söylediğini düşünüyor olabilirsiniz ancak bu olumsuz bir durum değildir.

Çocuklar istedikleri, arzuladıkları şeyleri de gerçekmiş gibi ifade edebilirler. Ablası olmadığı hâlde okuldaki arkadaşlarına bir ablası olduğunu söyleyen çocuk, bir ablası olmasını hayal ettiği için böyle söyler.

Bu davranışlar kimi zaman ebeveynleri tedirgin etse de çocuğun yaratıcılığının gelişmesi açısından son derece faydalıdır. Kimi zaman onun bu küçük oyunlarına siz de katılarak çocuğunuzun hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0