ÇOCUKLARIN UYKUSUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Çocuklar bazen uyku zamanı geldiklerinde çeşitli zorluklar yaratabilirler. Çocukların uyku konusunda sıkıntı yaşamalarının bazı nedenlerinin olduğu söylenebilir. Anne ve babanın bu nedenlerin farkında olması problemin çözümü için gerekenlerin tespit edilmesini kolaylaştırabilir. Çocukların uykusunu etkileyen faktörler nedir gelin bakalım.

ÇOCUKLARIN UYKUSUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Çocukların uykusunu etkileyen faktörler nelerdir?

Özellikle okul öncesi dönemde bulunan birçok çocuk, uyku vakitlerinde uyumamak için direnç gösterebilir, ebeveynleriyle uyumak isteyebilir veya gece uyanıp ebeveynlerinin yanına gidebilir. Eğer çocuklar anne ve babalarıyla birlikte uyumayı alışkanlık hâline getirmediği hâlde bu durum görülüyorsa çocuğun korku ya da heyecan yaşadığının işareti olabilir. Çocuklar gün içinde yaşadıkları korku, endişe, sıkıntı gibi duyguları gün içinde ifade etmese de uyuduğu zaman yaşadığı bu duyguların etkileri kâbus şeklinde görülebilir.

Çocukların en sık kâbus gördükleri zamanın 4-6 yaş dönemi olduğu söylenebilir. 6-12 yaş arasında bulunan çocukların da sık kâbus gördüklerini söylemek mümkündür. Kâbusların sebebi, çocukların gün içinde yaşadıkları korku, endişe gibi duygular olabildiği gibi çocukların karşılanmayan ihtiyaç ve istekleri ya da anne ve babaların çocuklara karşı olan yanlış tutumları olabilir. Çocuğun gördüğü kâbusların içeriğinin öğrenilmesi de kâbusun sebebinin tespit edilmesi için faydalı olabilir. Çocuğun sıklıkla kâbus gördüğü gözlemlendiğinde bir uzmana danışarak bunun sebebinin tespit edilmesi faydalı olabilir.

Çocukların büyük bir kısmı kâbuslarda gerçek olmayan çeşitli yaratıklar görebilir ve yalnız kalmaktan dolayı oluşan korku veya karanlık korkusu içerikli kâbuslar söz konusu olabilir. 3-4 yaşlarında bulunan çocukların bu tür kâbuslar görme ihtimali daha fazladır. Bunun önüne geçmek için uyurken çocuğun odasının kapısını aralık bırakmak ya da gece lambası gibi materyaller kullanmak faydalı olabilir.

Çocukların uyku problemi yaşamalarının sebebi nedir?

Çocukların uyku problemi yaşamalarının sebebi, terk edilme korkusu veya kardeş kıskançlığı gibi duygu ve düşüncelere sahip olmaları da olabilir. Aile içinde yaşanabilecek bazı sıkıntılar ve huzursuzluklar da çocuğu etkileyip onun uyku sürecini olumsuz etkileyebilir.

Çocukların uyku sürecinde sıkıntı yaşamamaları ve kaliteli bir uyku dönemi geçirmeleri için uyudukları ortamın uygun olması da önemli bir faktördür. Çocuğun uyuduğu yerin fazla gürültülü olması gibi durumlar uykuyu olumsuz yönde etkileyebilir.

Çocukların yorgun olması da onların uykusunu olumsuz yönde etkileyebilir. Çocukların uyku zamanından belirli bir zaman önce kendi odalarında vakit geçirmeleri, kitap okumaları veya ebeveynlerinden masal dinlemeleri gevşeyip rahatlamalarını sağlayarak daha rahat uyumalarına katkı sağlayabilir.

ÇOCUKLARIN UYKU PROBLEMİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN YAPILABİLECEKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0