ÇOCUKLARA UYGUN UYKU SAATİ VE UYKU ALIŞKANLIKLARI BELİRLEMEK

Çocukların düzenli bir uyku alışkanlığı kazanması ve her gün belirli saatlerde uyumaya alışması onlar için büyük avantajlar sağlayabilir. Çocuğun belirli bir uyku alışkanlığına sahip olması ebeveynler için de faydalı durumlar yaratabilir. Çocukların uyku saati nasıl olmalıdır gelin bakalım.

ÇOCUKLARA UYGUN UYKU SAATİ VE UYKU ALIŞKANLIKLARI BELİRLEMEK

Çocukların uyku saati nasıl olmalıdır?

Uyku, çocukların gelişim süreci için olduğu gibi fiziksel ve duygusal sağlıkları açısından da karşılanması gereken bir ihtiyaçtır. Çocukların fiziksel ve duygusal sağlıklarında problemler yaşanmaması ve sağlıklı bir gelişim süreci geçirmeleri için uygun bir uyku alışkanlığı kazanmış olmaları büyük önem taşır.

Her çocuğun uyuma saati ailelerin yaşam koşullarına ya da alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Her aile alışkanlıklarına, çocuklarının ihtiyaçlarına ve isteklerine ya da başka koşullara göre çocuklar için uygun uyuma saati belirleyebilir. Her çocuğa uyacak standart bir uyuma saatinden bahsetmek zor olacaktır. Çocukların 4-5 aylık oldukları dönemden itibaren aynı ortamda ve aynı zamanda uyumaya alıştırılmaları, çocuğun ileride de sağlıklı bir uyu alışkınlığına sahip olmasını kolaylaştırabilir. Çocuklara uygun uyku alışkanlığı kazandırmak çok kolay olmayacağından, anne ve babalar sabırlı davranmaları gerektiğini unutmamalıdır. Çocuğun her zaman uyumaya alıştığı saatte uyuyabilmesi mümkün olmayabilir. Aile içindeki bir durumdan ya da başka sebeplerden dolayı çocuğun zaman zaman daha geç ya da daha erken uyuması bir problem yaratmayacaktır. Ancak bu durumun sık tekrarlanması çocuğun düzensiz bir uyku alışkanlığı edinmesine ve çeşitli uyku problemleri görülmesine sebep olabilir.

Ebeveynlerin çocuklarını erken yatmaları için teşvik etmeleri ve bu yönde alışkanlıklar kazandırmaya çalışmaları önemli bir konudur. Her çocuk için uygun standart bir uyku saatinden bahsetmek zor olsa da genellikle okul öncesi dönemdeki ve okul çağındaki çocukların 20.30-21.00 arasında uyuma alışkanlığı kazanması faydalı olabilir.

Çocukların sağlıklı bir uyku alışkanlığına sahip olmaları için anne ve babalarıyla uyumaya alışmamaları gerektiği söylenebilir. Anne ve babası yanındayken uyumak isteyen çocukların kendi odalarına götürülerek uyuyana kadar anne veya babasının çocuğun yanında vakit geçirmesi şeklinde bir yöntem uygulamak daha faydalı olacaktır. Bu yöntemle çocuğun tek başına uyuyabilme alışkanlığı kazanması daha da kolaylaşabilir.

Çocukların, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde de uyku sorunları yaşamamaları için uygun dönemde düzgün uyku alışkanlığı kazanmaları önemli bir konudur.

ÇOCUĞUN EN DOĞRU ŞEKİLDE YETİŞTİRİLMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0