ÇOCUKLARIN UYKU PROBLEMİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN YAPILABİLECEKLER

Birçok çocuğun zaman zaman uyku sorunu yaşayacağı söylenebilir. Ebeveynler, çocuklarının zihinsel ve bedensel olarak rahatlamasını sağlayarak bu sorunu çözebilirler. Çocukların uyku problemi gelişim çağında büyük sorunlara yol açabilir.

ÇOCUKLARIN UYKU PROBLEMİNİN ÇÖZÜMÜ İÇİN YAPILABİLECEKLER

Çocukların uyku problemi nasıl çözülür?

Çocuklar zaman zaman uyuma vakti geldiğinde uyumamak için direnç gösterebilir veya uyku konusunda başka sorunlar yaratabilirler. Çocukların uyku konusundaki sorunları, onların fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatılmasıyla yok edilebilir. Çocukların fiziksel ve zihinsel olarak rahatlayabilmesi için anne ve babaların uygulayabileceği bazı yöntemlerden bahsetmek mümkün olacaktır.

Çocukların rahatlayıp sorunsuz bir uyku süreci geçirebilmesi için çocuğun uyumadan önce yorulmamasını ve fazla enerji sarf edeceği oyunlardan ya da başka etkinliklerden uzak durmasını sağlamak işe yarayacak bir yöntem olabilir.

Çocuğun kendi odasında uyumaya alışabilmesi için ne yapılmalıdır?

Çocuğun kendi odasında uyumaya alışabilmesi için odanın onun ilgisini çekecek şekilde hazırlanması ve sevdiği bazı eşyaların bulundurulması da çocukların uyku sorununa çözüm olabilir. Uykudan önce çocuğun diş fırçalaması, pijamalarını giymesi gibi süreçlerin de eğlenceli hâle getirilmesi çocukların uykuya psikolojik olarak hazırlanmasını sağlayacaktır. Çocuklar genellikle 7 yaşından itibaren diş fırçalama, pijama giyme gibi uyku hazırlıklarını kendi başlarına yapabilecek beceriye sahip olacaklardır. Çocuk, bu tür uykuya hazırlık için yapılan şeylerden sonra uyuyacağının bilincinde olup bunu alışkanlık hâline getirdiğinde uyku sorunu büyük oranda çözülebilir.

Çocukların uyuduğu ortam ve çevresel koşullar da uyku probleminin çözümü için göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuğun uyuduğu ortamın onun uyumasına engel olacak uyaranlara maruz kalmaması, çocukların daha rahat uyumasını ve düzenli uyku alışkanlığı kazanmasını sağlayabilir.

Çocukların anne ve babalarıyla olan iletişimi de uyku alışkanlığını ve uyku düzenini etkileyebilir. Anne ve babalarıyla sağlıklı bir iletişimi olan çocukların daha az uyku sorunları yaşayacağı söylenebilir. Uykuya hazırlık evresinde anne ve babaların çocuğu dinlemesi, onun yaşadığı problemi ifade etmesini sağlaması ve uygulanabilecek çözüm yöntemleri hakkında çocukla birlikte değerlendirmeler yapılması da uyku sorunlarını azaltabilir. Çocuklar uykuya karşı direnç gösterdiklerinde anne ve babaların sert bir tutum takınması problemin çözümü için çok faydalı olmayacaktır. Ebeveynlerinden bu yönde bir zorlamayla karşılaşan çocukların göstereceği direncin daha da fazlalaşması mümkündür. Bu sebepten dolayı ebeveynlerin çocuğu uyuması için zorlamak yerine onun duygu ve düşüncelerini ifade etmesine izin vermesi daha uygun bir yöntem olacaktır.

ÇOCUKLARIN İHTİYAÇ DUYDUKLARI UYKU SÜRELERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0