Çocukların Üçüncü Yaşlarında Yaşanan Gelişim Özellikleri

Üçüncü yıldan sonra çocukların oyun çağına girdikleri söylenebilir. Motor becerilerinin ve bilişsel zekâlarının gelişmesiyle çevreleri üzerinde egemenlik kurmaya çalışırlar. Ayrıca etraflarında olan biten her şey hakkında büyük bir merak duymaya başlayabilirler.

Çocukların Üçüncü Yaşlarında Yaşanan Gelişim Özellikleri

Çocuklar 3. yaşına geldiğinde ne görülür?

Çocuklar üç yaşlarına geldiklerinde, çevrelerinde yaşanan her şey hakkında durmadan soru sormaları ebeveynlerin canını bir miktar sıkabilir. Ancak bu merak duygusu ve öğrenme isteğini törpülemek yerine gelişmesine katkıda bulunmak faydalı olabilir. Üçüncü yıldan sonra çocukların sayı sayması, şarkı söylemesi, şiir okuması ve sorularının daha karmaşık bir hâle gelmesi gelişen motor becerilerinin bir ürünüdür. Yine bu yıldan sonra çocukların kendilerinin dışında bir dünya olduğunun kabullenmesi ve kendilerinin bu dünyanın bir mensubu olduklarının bilincinde olmaları beklenebilir. Bu dönemde çocuklarda, ayrı bir benlik ve cinsiyet duygusu da gelişebilmektedir.

Kendisinden farklı bir dünyanın olduğunu bilen ve buna uymaya çalışan bir çocuğun ben nasıl bir kişi olmalıyım duygusu, merakı üçüncü yıldan sonra ortaya çıkabilir. Aynı zamanda 3 yaş çocuklarının konuşabilmeleri, toplumla olan iletişimlerinin de artmasına ve topluma dönük bir duruma geçmelerini sağlayabilmektedir. Daha önceki gelişim evrelerindeki benmerkezcilik duygusu böylece azalarak biter. Her çocuğun bilişsel ve duygusal gelişimlerinin farklı olabilmesi, aynı çevrenin farklı çocuklar tarafından farklı anlaşılabilmesine ve böylece farklı kişiliklere sahip olabilmelerine yol açabilir. Çocukların her gelişim evresi sonucunda farklı bir sosyal çevreye geçmeleri beklenir. Emekleyen bir çocuk farklı bir çevreyi deneyimlerken yürüyen ve koşan bir çocuk daha da farklı bir çevreyi yaşamaktadır.

Çocukların 3. yaşında yaşadığı gelişimsel özellikler nelerdir?

3 yaşındaki çocukların kazanmaları muhtemel olan benlik duygusunun yarattığı güven ve özerklik, çevrelerini keşfetmelerine, denetim kurma isteklerine yol açabilir.  Bu sebeple çevrelerinde olan her şeye, yeni yeni oluşan cinsel kimliklerine ve toplum yapısına büyük bir merak içinde olabilirler. Yine bu dönemdeki çocukların toplumun cinsiyetlere bakışını inceledikleri ve öğrenmeye çalıştıkları görülen bir davranıştır.  2,5 yaş çocuklarına nazaran üç yaşındakilerin daha olumlu, daha dengeli ve daha kendisini bilen bireyler olabilmeleri beklenen bir durumdur. Aynı zamanda bu yaş aralığındaki çocukların gruplara yönelik oyunları tercih etmeleri de sık görülen bir davranıştır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0