BEBEĞİNİZİN ROL YAPARAK KEŞFETMESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ

Çocukların ilk yılları, çevrelerini gözlemleyip anlamlandırmakla geçer. Bir çocuğun nesneleri ve insanları tanıması onun zihinsel gelişimi açısından önemlidir. Çocukların rol yapması etrafını keşfetmesini sağlayabilir.

BEBEĞİNİZİN ROL YAPARAK KEŞFETMESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ

Bebekler dünyaya tüm nesneleri ve insanları tanıyarak dünyaya gelmezler. Beyinleri boş bir tuval gibidir ve tecrübeleriyle birlikte bu tablo şekillenir. Çocukların kendilerini, çevrelerini anlamlandırabilmeleri için insanları ve nesneleri tanımaları gerekir. Çocuk farklı şeyler keşfettikçe çevresini algılama şekli de ona göre değişir. Bebekler cisimleri öğrenirken ilk önce sınıflandırırlar ve yeni bilgiler eklendikçe bu sınıflandırmalar özelleşir. Çocuğun çevresi hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmesi için keşif yapabileceği alanların olması gerekir.

Çocuklar, nesnelerin dışında duygusal durumları da tanımaya başlarlar. Üzgün ya da sevinçli olunca aldığı tepkiler arasındaki farkları görebilir ve bunu kendi lehine kullanmaya başlayabilir. Sizi kandırmak için topunu kaybedip üzgün numarası yapabilir. Çocuğunuzun bu davranışını fark ettiğinde ona kızmayın. Onun oyununu bozmadan ne yaptığının farkında olduğunuzu belirtebilirsiniz. Böylece çocuğunuz sizi kolayca kandıramayacağını anlayacaktır.

Çocukların rol yapması ne anlama gelir?

Bebekler, diğer insanlarla aynı kategoride olduklarını fark ettikten sonra çevrelerindeki insanları taklit edebilirler. İstediği zaman oyuncaklarını alıp bırakabilir, sizi büyük bir insanmış gibi kovalayabilirler. Çocuğunuzun oyunlarına katılarak ve yeri geldiğinde rolleri değiştirerek çocuğunuzun kendini ifade etmeyi öğrenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bu durum çocuğunuzun kendine güvenmesine de yardımcı olur.

BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ ROL YAPMA OYUNLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0