OKUMANIN YAŞ VE CİNSİYETLE İLİŞKİSİ

Okuma alışkanlığı kazanılmasında anne ve babaların rolü büyüktür. Okuma alışkanlığı kazandırmaya çalıştığınız çocuğunuzun yaş ve cinsiyetine uygun kitaplar tercih etmeye özen göstermeniz, alışkanlığın kazanılması için önemlidir. Çocukların okuması gereken kitaplar ve türler nelerdir, çocuklar ne tür kitapları okumaktan hoşlanır gelin bakalım.

OKUMANIN YAŞ VE CİNSİYETLE İLİŞKİSİ

Çocukların okuması gereken kitaplar nelerdir?

Hâlihazırda okumayı öğrenmemiş çocuklar bile kitaplardan keyif alabilir. Kitap tercihi yaş aralıklarına göre çeşitlilik göstermektedir.

İlk başlarda çocuklar kısa öykülerle ilginç resimleri olan kitapları tercih etmekteyken bu durum 3-4 yaşına geldiklerinde kendilerine resimli hikâye kitaplarının okunması tercih dönüşebilir. Çocuklar bu hikâyeleri dinlerken oradaki kahramanlarla kendi karakterlerini özdeştirirler. Bu kahramanlar bazen fantastik öğeler içerebilirler. Gerçek hayatta karşılarına çıkamayacak bir durumun, hayal dünyalarınca karşılanması ve mümkün hâle gelmesi çocuklar için dikkat çekicidir. Bazı uzmanlar, okuma ilgisinin yaşla artacağını belirtmişlerdir. Çocuklar 6-7 yaşlarına geldiklerinde, okulla birlikte daha çok gerçekçiliğe yönelirler ve fantastik öğeler saçma gelebilir. Bundan dolayı doğa, hayvan ve diğer çocukları içine alan kısa ve bol resimli öykülerden keyif alabilirler. Kitap okumaya ilgili 6 yaşına basmış bir çocuk yatağa yattığı zaman bir süre kendisine kitap okunmasını ya da kitapları inceleme fırsatı verilmesini isteyebilir. Bu süreçte çocuğunuzu kitaplarla boğmayınız ve kendi istediği kadar ilgilenmesine fırsat veriniz. Aksi takdirde çocuğunuzun kitaplara olan ilgisi, şayet baskı hissederse azalacak ve kitap okumaktan uzaklaşacaktır.

Çocuk için kitap seçerken neye özen gösterilmelidir?

Uzmanların uzun araştırmaları sonucunda kitap okuma isteğinin genel olarak cinsiyete göre değiştiği kabul edilmiştir. Erkekler genellikle spor, gezi, serüven, makine, bilim ve ünlü kişilerin hayatlarıyla ilgilenirken kızların genellikle romantik romanlar, kendilerini ilgilendiren öykü ve şiir kitaplarıyla ilgilenmekten daha fazla keyif aldığı gözlemlenmektedir. 8 yaşın okuma ilgisinde cinsiyetin rolü de yüksektir. Bu yaşlarda kızlar erkeklerden daha fazla okuyabilir. Genellikle seyahat, serüven, coğrafya ve ilk çağa ait öyküler en çok tercih edilen ilgi alanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda giderek mizaha olan ilgi de artmaya başlayacaktır. 9-10 yaşlarında ise izcilik, serüven ve dehşet veren öykülerle güldürü içerikli eserlere ilgi duymaya başlayabilirler. Daha ilerleyen yaşlarda okuma alışkanlığına göre okuma zevki gelişmiş bireyler olarak tercihlerini çeşitlendirebilirler.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0