GÜNLÜK BESİN GRUPLARININ İDEAL MİKTARLARI

Çocukların sağlıklı ve yeterli beslenebilmeleri için temel besin gruplarının tamamını dengeli bir biçimde tüketmeleri gerekir. Aktiviteye, boya, kiloya, yaşa göre değişiklik gösteren enerji gereksinimi sebebiyle ihtiyaç duyulan besinlerin miktarları değişebilse de, ortalama olarak tüketilebilecek miktarlardan bahsetmek mümkündür. Çocukların günlük besin ihtiyacı gelişimin tamamlanması için karşılanmalıdır.

GÜNLÜK BESİN GRUPLARININ İDEAL MİKTARLARI

Çocukların günlük besin ihtiyacı nedir?

Büyüme ve gelişmenin normal bir seyirde ilerlemesi için çocukların günlük yemek programı temel besin ögelerini yeterli ve dengeli bir biçimde içermelidir. Bunun için çocukların besin programları özenle hazırlanmalıdır. Çünkü beslenme çocukların gelişimlerinin en önemli parçasıdır. Yetersiz ve dengesiz beslenme hâlinde çeşitli beslenme bozuklukları, sağlık sorunları veya gelişimde yavaşlama gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Çocukların gelişimleri içinde büyüdükleri aileye, biyolojik ve sosyal faktörlere göre farklılık gösterir. Her çocuğun gelişimi aynı olmasa da okul öncesi dönemde çocukların genel olarak tüketmesi gereken besinler ve miktarları aşağı yukarı aynıdır. Bu konuda anne ve babaların bilgili olması önemlidir.

Çocuklar için ideal bir besin programı nasıl ayarlanır?

Çocuklar için ideal bir besin programı vitamin ve mineraller, yağ, protein ve karbonhidrat gibi temel besin ögelerinin tamamını içermelidir. Bunun için çocukların süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, tahıllar, meyve ve sebzeler gibi besin gruplarından dengeli biçimde tüketmesi gerekir.

Süt ve süt ürünleri tüketiminin okul öncesi dönemde yeterli olabilmesi için günlük olarak ortalama 2-2,5 su bardağı süt veya yoğurt yeterlidir. İki-altı yaş aralığındaki çocukların günlük süt grubu ihtiyacı bu sayede sağlanabilir. Buna ek olarak programa peynir, dondurma gibi besinler de ilave edilebilir.

Okul öncesi dönemde çocukların protein ihtiyacı ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklı proteinlerden sağlanır. Yeterli miktarda protein alımı için günlük bir yumurta, bir parça balık, et, tavuk gibi besinler yeterlidir. Bu besinleri kızartma, kavurma gibi yöntemler yerine haşlayarak, ızgara olarak veya fırınlayarak tüketilmesi önerilir. Protein ihtiyacı için bitkisel kaynaklı protein içerikli olan baklagiller tercih edilecekse yaklaşık dört kaşık baklagil çocuklar için yeterli olacaktır.

Günlük olarak tüketilen tahıl grubu besinler çocukların ihtiyaç duydukları enerji ihtiyacını karşıladığı için önemlidir. Çocukların ihtiyaç duydukları tahıl grubu besinler, bir-iki dilim ekmek veya üç-dört kaşık pilav, makarna gibi yemeklerle sağlanabilir. Bu miktarlar çocuğun aktivite durumuna, yaşına ve fiziksel durumuna göre farklılık gösterebilir.

Çocukların büyüme ve gelişimlerinde en önemli role sahip olan vitamin ve mineral içeren besinler meyve ve sebzelerdir. Günlük olarak iki-üç adet meyve veya yaklaşık dört-beş kaşık sebze yemeği tüketilmelidir. Buna ek olarak taze salatalar, meyve suları da çocukların vitamin ihtiyaçları için taze olarak hazırlanıp bekletmeden tüketilmelidir.

EMZİREN ANNE ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0