OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMİ

4-5 yaş civarında bulunan çocuklar, okula başladıklarında daha detaylı öğrenebilecekleri bazı konulara merak duyup bunlar hakkında bilgi edinmek isteyebilir. Anne ve babalar, böyle durumlarda çocuğun merak ettiği konu hakkında onun anlayabileceği, yüzeysel bilgileri öğrenmesini sağlayarak onların zihinsel gelişimine katkıda bulunabilirler. Çocuklarda zihinsel gelişim aileler tarafından takip edilmelidir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMİ

Çocuklarda Zihinsel Gelişim Nasıl Olur?

Okul öncesi dönemin ortalarında bulunan çocuklar, bu dönemde okula başladıklarında daha detaylı öğrenme fırsatı bulabilecekleri bazı konulara merak duyabilirler. Anne ve babalar, 4-5 yaş döneminde bulunan çocukların merak duyduğu konular hakkında onların kendi yaşlarına uygun bilgi edinmesini sağlayarak, zihinsel gelişimlerine katkıda bulunabilirler. Saatler, mevsimler, geometrik şekiller gibi bazı konularda çocukların yaşlarına uygun bilgiler edinmesi bu konuda fayda sağlayabilir.

Okul öncesi dönemin ortalarında bulunan çocukların, ilgi duydukları konular hakkında basit şeyler öğrenebilmesi için anne ve babaların, çocukların birçok farklı mecradan bilgi alabilmeleri konusunda fırsat sunmalarının çocukların zihinsel gelişimi açısından en faydalı yöntem olacağı söylenebilir. Örneğin, uzay konusunda ilgisi olan çocukların bu konu hakkında kitaplar, tv programları, videolar. İnternet gibi mecralardan bilgi edinmesinin yanında onların yaşlarına uygun müzeler, sergiler ya da çeşitli aktiviteler ile konu hakkında bilgi toplaması da uygun bir davranıştır, denilebilir.

Çocukların kazanmış olduğu zihinsel beceriler nelerdir?

Anne ve babalar, çocukların zihinsel gelişimlerinin ve becerilerinin daha sağlıklı ilerlemesi için onların ilgi duydukları alanlara saygı göstermeleri gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin, bir spor dalına ilgisi ve yeteneği olduğu gözlemlenen çocukların, bu spor ile ilgili çeşitli aktiviteler gerçekleştirmesine fırsat sunmak. Çocuğu bu sporla ilgili aktiviteleri seyretmeye götürmek gibi davranışlar, çocuğun zihinsel gelişimini ve konu hakkındaki becerilerini geliştirebilir. Çocukların ilgi duymadıkları alanlarda zorla bazı etkinlikler yaptırılmaya çalışılması ise çocuğun o alanda becerilerinin gelişmesine çok katkı sağlamayacağı gibi ilgili alana karşı olumsuz düşünceler geliştirmesini tetikleyebilir.

Çocukların ilgi duyduğu alanlarla ilgili anne ve babalarına soru yöneltmeleri de bu dönemdeki çocuklarda sık sık görülebilecek davranışlardandır. Anne ve babaya yöneltilen soruların geçiştirilmeden, doğru, kısa ve net şekilde cevaplandırılması, onların zihinsel gelişimine büyük katkılar sağlayabilir.

4-5 yaş civarı dönemde bulunan çocukların kazanmış olduğu bazı zihinsel becerilerden bahsetmek mümkündür. Bunlar genellikle, 10 adetten daha fazla objeyi sayabilmek, bazı renklerin adlarını doğru olarak ifade edebilmek. Zaman kavramını büyük ölçüde anlayabilmek, sık sık kullanılan para, yiyecekler. Ev aletleri gibi şeyleri tanıyabilmek gibi beceriler olacaktır.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE DOKTOR KONTROLLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0