Çocuklarda Yaratıcılığı Artırabilecek Etkinlikler

Çocukların hayal dünyası yetişkinlerden daha farklı ve zengindir. İki yaşını dolduran çocuğunuzun yaratıcılığını artırarak kendini daha iyi ifade etmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yaratıcılığının gelişmesine yardımcı olabilecek etkinler için makalemize göz atabilirsiniz.

Çocuklarda Yaratıcılığı Artırabilecek Etkinlikler

Yaratıcılığın artmasının faydaları nelerdir?

Çocuklar geniş bir hayal dünyasına sahiptir. Çocuğunuza, kendini ifade etmesi için farklı materyaller sunarak yaratıcılığını geliştirmesi konusunda yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuz, sunacağınız farklı malzemelerle hayal gücünü yansıtmanın değişik yollarını keşfedecektir.

Çocuğunuza farklı boya materyalleri alın. Pastel boyalar, sulu boyalar ve parmak boyaları çocuğunuzun ilgisini çekecektir. Boya yapacağı kâğıdı yapıştırarak sabitlemek çocuğunuzun işini kolaylaştıracaktır. Ona boyaları nasıl kullanacağını öğretin. Parmak boyalarıyla çalışmak çocukların çok sevdiği yöntemlerden biridir. Parmak boyalarıyla oynarken çocuğunuzun kendini ve etrafını pisletmesine müsaade edin. Bazı çocuklar, parmak boyasının verdiği yapışkan histen hoşlanmazlar. Bu durumda çocuğunuzu zorlamayın ve farklı bir materyal sunun. Sulu boyalar ve parmak boyalarını kullanarak çocuğunuzla birlikte sebze baskıları yapabilirsiniz. Kök sebzeleri çeşitli şekillerde keserek çocuğunuza verin ve boyalara batırıp kâğıda bastırmayı gösterin. Bu yöntem iki yaşını tamamlayan çocuklardan ziyade biraz daha büyük çocukların ilgisini daha çok çekebilir.

Çocukların yaratıcılıklarını nasıl arttırılabilir?

Evde kullanmadığınız çeşitli kalemlerle oynamasını sağlayın. Kurşun kalemler, tükenmez kalemler ve fosforu kalemler kullanabilirsiniz. Fakat çocuğunuz kalemlerle oynarken kendine zarar verebileceğinden bunları gözetiminiz altında kullanmasına dikkat edin ve oyun süresi bittikten sonra ulaşamayacağı bir yere kaldırın.

Çocuğunuzla birlikte, evinizde bulunan kumaş parçaları, tahıllar, fotoğraflar ya da dışarıdan topladığınız taş, yaprak gibi malzemelerle kolaj çalışmaları yapabilirsiniz. Bu malzemeleri toksik olmayan yapıştırıcılar yardımıyla mukavva gibi kısmen sert bir şeyin üzerine sabitleyebilirsiniz. Çocuklar bolca yapıştırıcı kullanmayı çok severler. Yapıştırıcıları etkinliklerinizden çıkarmak ve fazla kullanımı engellemek için aplikatör ile satılan ya da çevrilerek açılan yapıştırıcıları tercih edebilirsiniz.

Boya kitapları, küçük çocuklar için yaygın olarak kullanılsa da yaratıcılığını geliştirmesini engellediği için tavsiye edilmemektedir. İçerisinde hazır çizimler olduğundan, çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirme konusunda boya kitapları etkili olmayabilir. Boya kitapları daha çok, çocuğunuzun renkleri tanımasında ve onları nasıl kullanacağı öğrenmesinde yardımcı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0