OKUL ÖNCESİ DÖNEMDEKİ ÇOCUKLARIN YALAN SÖYLEME NEDENLERİ

Anne ve babalar, okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda sık sık yalan söylediğine şahit olabilir. Bu durumun birçok nedenden kaynaklanabileceği, çocukların bu davranışları sergilerken kötü niyetli olmadığı, bu davranışın genellikle geniş hayal gücünden kaynaklandığı söylenebilir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDEKİ ÇOCUKLARIN YALAN SÖYLEME NEDENLERİ

Çocuklarda Yalan Söyleme Nedenleri Nelerdir?

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların olmayan şeyleri olmuş gibi ifade etmeleri gibi durumlar sık sık yaşanabilir. Anne ve babaların, bu durumun çocukların içinde bulunduğu dönemde normal olduğunu ve genellikle endişe edecek bir şey olmadığını bilmeleri faydalı olacaktır. Çocuklar bu tür şeyleri ifade ederken birilerini kandırmak isteme gibi bir düşünce taşımayacaklardır. Okul öncesi dönemdeki çocukların bu davranışlarının sebebinin geniş hayal dünyalarından kaynaklandığı söylenebilir.

Anne ve babalar, çocuklar bu tür davranışlar sergilediğinde onlara çeşitli yaptırımlarda bulunmadan önce bu davranışın sebebini iyi tespit etmelidirler. Çocukların yalan söylemesinin sebebi gerçekleştirdiği bir davranış karşısında anne ve babasının onu cezalandıracağını düşünmesi de olabilir. Böyle durumlarda çocuklara yalan söylenmenin kötü bir davranış olduğunu anlatmak daha uygun bir davranış olacaktır. Anne ve babaların duruma böyle yaklaşmaları, çocukların başka zaman uygun olmayan bir davranış sergilediklerinde daha dürüst olmalarını sağlayabilir.

Çocuklar gerçek olmayan bazı olayları, hikâyeleri olmuş gibi anlatabilirler. Bunun sebebi çocukların geniş hayal dünyalarında kurguladıkları, olmasını istedikleri ya da keyif aldıkları, heyecan duydukları durumları ifade etmek istemeleri olabilir. Bu durum, büyük bir problem teşkil etmese de, çocuğun gerçek ve kurguyu ayırt edebilmesini sağlamak için bazı uygulamalar yapılabilir. Böyle durumlarda çocuklara yalan söylemenin kötü bir şey olduğu, gerçeği söylemenin her zaman daha faydalı olduğu yönünde bazı hikâyeler anlatılarak onlara ders verilmeye çalışılabilir.

Okul öncesi dönemde bulunan çocuklar kimi zaman, anne ve babalarını ya da çevrelerindeki başka insanları taklit etmek istedikleri için de yalan söyleyebilirler. Bunun önüne geçmek için anne ve babaların da hiçbir zaman yalan söylememeleri, çocukların bu yönde davranışları örnek almasının önüne geçmeleri faydalı olacaktır. Çocuklar çoğu zaman anne ve babalarının davranışlarını taklit edeceğinden dolayı ebeveynlerinin yalan söylediğine şahit olduğunda bu yönde davranışlar sergileme ihtimalleri de artacaktır.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE DUYGUSAL GELİŞİM GECİKMESİNE İŞARET EDEBİLECEK DURUMLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0