Çocuklarda Unutkanlık

Küçük çocuklar oldukça unutkandır. Bunun sebebi akıllarında hiçbir şeyi tutamamaları değil her şeye aynı anda konsantre olamamalarıdır. Çocuğunuzun hafızasını geliştirmek istiyorsanız bazı antrenmanlar yaptırmayı deneyebilirsiniz.

Çocuklarda Unutkanlık

Çocuklarda neden unutkanlık görülür?

Bebeklik döneminde her şey gözlemlenir. Çocukluk dönemine geçildiğinde gözlemlenenler akılda tutulmaya başlanır. Çocuğunuzun çok unutkan olduğunu düşünüyorsanız bunun sebebi bir şeyleri aklında tutamıyor oluşu değil, aklındakileri nasıl kullanacağını kestiremiyor oluşudur. Çocuğunuz için aklındaki bazı şeyler daha önemli konular kısmına ayrılır. Genelde bu kendi ilgisini çeken oyunlar, evcil hayvanı veya sevdiği bir arkadaşı konusundaki bilgilerdir. Sizin uyarılarınız ve tembihlerinizse bu önemli şeyler arasında unutulup gider. Büyüdükçe bu durum ortadan kalkacak olsa da küçük çocuklar pek çok konuda unutkanlık sergiler.

Hafızayı geliştirmek için sürekli olarak çalıştırmak önemlidir. Çocuğunuzun hafızasını geliştirmek için bazı antrenmanlar yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Hafıza güçlendirici oyunlar hem çocuğunuzun ilgisi çekeceği hem de unutkanlığını hafifleteceği için iyi bir seçenek olabilir. Bunun için yaş grubuna uygun hafıza kartlarından faydalanabilirsiniz.

Çocuğunuzla bir etkinlik yaptıktan sonra gün sonunda ona gününü anlattırmak hafızasını tazelemek için iyi bir seçimdir. İlk başlarda yalnızca gittiğiniz yeri hatırlasa da bunu sürekli yaptığınızda daha dikkatli olabilir ve gittiğiniz yerdeki küçük bir detayı size hatırlatabilir. Aile içinde günün nasıl geçtiğini sormayı alışkanlık hâline getirmek de hatırlamak için iyi bir tekniktir. Hem aile ilişkilerini hem de hafızayı güçlendirici bu tekniği deneyebilirsiniz.

Çocukların hafızasını güçlendirmek için ne yapmalıyız?

Hafızasını güçlendirmek için sorular sorarak düşünmesine yardımcı olabilirsiniz. Soracağınız konuların genel konular olmasındansa özel konular olması bir şey üzerine yoğunlaşmasını ve hatırlamasını kolaylaştıracaktır. Örneğin parkta ne yaptığını sormak yerine kum havuzunda hangi oyuncaklarıyla oynadığını sormayı deneyin. Çocuklar genelde konuşmak konusunda istekli olmadığında bilmiyorum diyerek konuşmadan sıyrılmayı seçer. Eğer isteksizse zorlamayın.

Küçük çocuklar konsantrasyonları oldukça düşük olduğundan neyi yapıp neyi yapmamaları gerektiğini genelde unuturlar. Bir şeyi yapmaması konusunda çocuğunuzu uyarmış olmanız sözünüzü dinleyeceği anlamına gelmez. Çünkü söylediğinizi unutabilir. Bu yüzden eğer bir şeyler hakkında çocuğunuzu uyarmak istiyorsanız düzenli olarak tekrar edin. Komutlarınızın anlayabileceği kadar açık ve net olduğundan emin olun. Büyüdükçe ve zihni geliştikçe ortadan kalkacak bir problem olduğu için küçük çocuğunuzun unutkanlığı konusunda sabırlı olun.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0