Çocuklarda Saç Dökülmesi

Bebek, çocuk veya yetişkin fark etmeksizin herkesin saçları dökülür. Bunun bir sorun olarak algılanması için günde 100 telin üzerinde saçın dökülmesi gerekir. Çocuğunuzda aşırı bir dökülme hâli fark ettiyseniz bunun sebebi bir kafa derisi rahatsızlığı olabilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Kafa derisi problemleri nasıl anlaşılır?

Uzmanlar sağlıklı bir insanda bile günde 40 ila 100 arasında saç telinin dökülebileceğini söyler. Saç oluşumu sürekli bir döngü hâlindedir. Dökülen saçların yerini yeni saçlar alır. Ancak bazı durumlarda saç dökülmesi normalin üstünde olabilir. Çocuğunuzun saçı çok fazla dökülüyorsa veya yer yer kellik gözlemleniyorsa doktorunuza danışmanız gerekir.

Saç dökülmesi bir kafa derisi probleminin işaretçisidir. Saçkıran, yetersiz beslenme, stres, altta yatan bazı hastalıklar veya saç bakımını yanlış yapmak gibi pek çok sebep saç dökülmesine sebep olabilir. Saçkıran bir mantar enfeksiyonudur ve genellikle küçük çocuklarda görülür. Çocuğunuzun kafa derisinde yer yer kelleşme ve kaşıntı varsa doktorunuza danışmanızda fayda var.

Bazı saç dökülmesi türleri saçın taranması sırasında fazla sert davranılmasından veya çok sıkı bir biçimde toplanmasından kaynaklanabilir. Uzun saçlı çocukların saçlarını lastik tokalarla çok sıkı biçimde at kuyruğu yapmak saç dökülmesine sebep olur. Ayrıca bazı çocukların saç kopartmak, saçı çekmek gibi alışkanlıkları vardır. Bu tür davranışların altında psikolojik sebepler yatıyor olabilir bu konuyla ilgili bir uzman görüşü alabilirsiniz.

Çocuğumun saçları dökülüyor ne yapmalıyım?

Çocuğunuzda saç dökülmesi problemi gözlemlediyseniz saç bakımı konusunda daha hassas davranmayı deneyebilirsiniz. Saçlarını tararken yıpratmamak için taramayı kolaylaştırıcı ürünlerden faydalanabilirsiniz. Saçların tazelenmesi için düzenli olarak kırıklarını aldırabilirsiniz. 

Çocuğunuzun saç dökülme sorunu varsa ve bunun sebebi tıbbi bir rahatsızlık değilse bezlenme düzeni de buna sebep oluyor olabilir. Çocuğunuzun beslenme programına daha fazla protein dâhil etmek saç dökülme probleminin önüne geçebilir. Ayrıca çinko ve demir eksikliği de büyümenin durmasına ve çocuğunuzda saç dökülmesi gözlemlenmesine sebep olabilir. Özellikle süt, yumurta gibi hayvansal besinler ve badem, ceviz gibi kuru yemişler çinko yönünden zengin besinlerdir. Demir eksikliğinde enfeksiyon riskinin artması sebebiyle saç derisinde değişimler gözlemlenebilir. Bu sebeple üzüm, pekmez, kırmızı et ve kuru baklagilleri çocuğunuzun beslenme programına dâhil etmek demir açısından önemlidir. Bu şekilde saç dökülme problemini içten desteklemiş olursunuz.

Beslenme düzeni ve bakım önerilerini dikkate aldığınız hâlde çocuğunuzda aşırı derecede saç dökülmesi gözlemliyorsanız muhakkak doktorunuza danışın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0