Çocuklarda Rahatlama Davranışları

Çocuğunuzun başını duvara vuruyor oluşu, saçlarını yoluyor oluşu, uykusunda sallanarak karyolasının yerini değiştiriyor oluşunu normal karşılayabilmeniz çok zordur. Endişe verici ve anlamsız davranışlar, bunu izleyen ebeveynler için anlaşılır bir huzursuzluk kaynağı olmaktadır ancak aynı hareketler bunu yapan çocuklara rahatlık vermektedir.

Çocuklarda Rahatlama Davranışları

Çocuklar nasıl rahatlayabilirler?

Kendi kendini rahatlatma hareketleri daha yavaş rahatlama eşyalarının kinetik kuzenleridir ve daha çok hareketli çocuklarda izlenirler. Özellikle de geceleri yapılır, çünkü bu vakitlerde bu minik ateş topları dışarıya vermeye ihtiyaç duydukları enerji ve gerginlikle doludurlar. Çocuklarda görülen rahatlama hareketleri tıpkı güven nesnelerine duydukları bağlılık gibi normaldir. Tabii mutlu, iyi kontrollü ve diğer kişilerle iyi geçinen çocuklarda bu tip hareketler endişe gerektirmez. Fakat böyle hareketler evdeki sıkıntı düzeyini arttırabilir hatta bazı çocuklar sallandıkları için geceleri karyolalarını yerde sürükleyerek veya sabahın ikisinde duvarlara kafalarını vurarak gece boyunca ev halkını uyanık tutabilirler. Bu alışkanlıkları sona erdirmek için zorlamaya çalışmak akıllıca değildir.

Endişe verici hareketler için nasıl bir çözüm yolu bulmalı?

Bu endişe verici hareketler için izleyebileceğiniz yolları iyi seçmeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun hayatında olabilecek fazla stresi azaltmaya çalışın. Bu işe gitmenize, yeni bir eve taşınmanıza, bir başka çocuk sahibi olmanıza, memeden veya biberondan kesmeye veya herhangi bir hazırlıksız duruma engel olsa da böyle yapmaya çalışın. Ayrıca onun yeterince sevgi, ilgi ve dikkat gördüğünden emin olun. Bütün bunların yeterli miktarda olması onu rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Çocuğunuzun sinirli enerjisinin çıkması için farklı yollar sağlayın; güreşmek, oyuncak bir çekiç ile vurmak, oyuncak davul çalmak, şişme bir yastığı yumruklamak, etrafa top fırlatmak, sokakta oynamak... Saç çeken ufaklığa uzun tüylü bir oyuncak hayvan verin ki ona takılsın ve tüylerini yolsun. Bu onun kendi saçlarını çekmesine olan ihtiyacını azaltabilir. Sosyal olarak kabul edilebilir cinsten şans yaratın. Çocuk beşiğinde sallanmak, salıncakta sallanmak, dans etmek, açık havada uçak gibi süzülmek, neşeli el ve daire oyunlarını müzikle birlikte oynamak gibi. Yatma zamanı yaklaştığında daha sakinleştirici ve yumuşak şarkıları deneyin. Yatakta ona hikâyeler okurken müziğe uyarak hafifçe sallanmayı deneyin. Kendini rahatlatma aktiviteleri genellikle geceleri artar, çocuklar bunun meşgul bir günün ardından sakinleşmek için kullanırlar. Düzenli bir yatma zamanı, çocuğunuzun daha sakin rahatlama yolları bulmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuzu yatırmadan önce gerçekten uykusunun gelmesini beklemek, onun rüyalar âlemine dalmadan baş sallamaya olan ihtiyacını azaltabilecektir. Ancak çok fazla yorulmasını da beklemeyin.

Çocuğunuzu ve çevresini koruyun, eğer çocuğunuzun rahatlama alışkanlıklarını sona erdiremiyorsanız bunların sebep olabileceği potansiyel hasarları azaltabilirsiniz. Bunun için karyolasını duvardan uzaklaştırın. Karyolanın tekerleklerini çıkarın ve altına bir halı serin, böylece baş sallama seansları sırasında karyolayı sabit tutmuş olursunuz. Birçok çocukta böyle ritmik rahatlama aktiviteleri ebeveynlerin müdahalesi olmaksızın, üç yaşında sona erer. Eğer sona ermezse, çocuğunuz kendi canını acıtıyorsa, canını yakmaktan hoşlanıyor gibi görünüyorsa, başkaları ile konuşmuyor veya iletişim kurmuyorsa, kucağa alınmak veya kendisine dokunulmaktan hoşlanmıyorsa o zaman doktoru ile bağlantı kurabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0