ÇOCUĞUN PLANLAR YAPMASI VE İLERİYİ DÜŞÜNMESİ

Çocukların, zihinsel gelişimleri sırasında ortaya çıkan artılardan biri de planlama yeteneğinin gelişmesidir. Çocuklarda planlama yeteneği oluştuğunda çocuk artık olayları basit bir neden-sonuç ilişkisi içerisinde görebiliyor ve buna katkı yapmak ya da engellemek için hareketlerde bulunabiliyor demektir.

ÇOCUĞUN PLANLAR YAPMASI VE İLERİYİ DÜŞÜNMESİ

Çocuğun planlama çeşidi nasıl gelişmektedir?

Çocukların atılım dönemlerinin en önemli kısımlarından biri zihinsel gelişmelerdir. Bu zihinsel gelişmeler çocukta bilinç ve iradenin oluşmasını sağlar. Çocuklar, bilinç ve iradenin gelişmesiyle belli yetenekler kazanırlar. Bu yeteneklerden biri program ve plan yapabilmektir. Çocuk, ilk bebeklik dönemlerinde gelişen olayların ya da kendi giriştiği eylemlerin nasıl sonuçlanacağını bilemeyebilir, bir planı ya da programı yoktur ve tepkilerini gelişigüzel verebilir. Özellikle bilincin oluşması ve neden-sonuç ilişkisinin kurulmasıyla çocuk hangi eylemlerin nasıl sonuçlanacağını ön görebilir. Bu ön görülerle birlikte olaylara katkı sağlamak ya da engellemek için hareketler tasarlayabilir. Böylece çocukta ileriyi düşünme ve planlama özelliği ortaya çıkmış olur.

Çocuklarda planlama özelliği ne zaman en üst seviyededir?

Çocuğun, 15-16 aylıkken yaşadığı zihinsel sıçramalarla bu ön görebilme ve planlama yeteneği en üst noktalara ulaşabilir. Örneğin, çocuk ilk bebeklik döneminde annesi işe gitmeye hazırlanırken gayet neşeli bir hâl içerisinde olabilir. Annesi gittikten sonra birkaç saat gelmediğini fark ettiğinde ise ağlamaya başlayabilir. Çocuğun, bu iki anlık tepkiyi vermesinin sebebi annesi hazırlanırken evden ayrılacağını ön görememesidir. İlk bebeklik dönemlerinde çocuklar bunu anlayamaz ve bu durum tekrar edilse dahi aynı sonuçla karşılaşacaklarını düşünemezler. Fakat 1.5 yaş civarında zihinsel gelişiminin başlamasıyla çocuk neden-sonuç ilişkisi kurmaya başlar.

Böylece anne dışarı çıkmak için hazırlandığında ve bu durum sürekli tekrar edildiğinde, çocuk annesinin birkaç saat boyunca gelmeyeceğinin farkına varabilir. Yani neden-sonuç ilişkisi kurmuş olur. Bu süreçten sonra ise ilk başlarda farklı tepkiler veren çocuk artık tek ve sabit bir tepki verebilir. Annenin hazırlanması örneğinden devam edilirse, çocuk annesi hazırlandığında onu bırakacağının farkına varır ve hazırlanmanın başlamasıyla birlikte ağlamaya başlayabilir. Çocuk, bu gibi durumların farkına vardıktan sonra bilincinin gelişmekte olan bir diğer özelliğini devreye sokabilir. Bu da plan yapma yeteneğidir. Çocuk kendi istekleri (örneğe göre annesinin gitmesini istememe) doğrultusunda plan ve program yapmaya başlar. Annesinin gitmesi onu üzeceğinden bu durumu engellemek için eylemler tasarlar. Örneğin annesi hazırlanırken bacağına tutunup onu engellemeye çalışabilir. Ya da huysuzlanarak bu duruma itiraz edebilir.

ÇOCUĞUN ZİHİNSEL GELİŞİMİNDE KİBARLIK VE SEVECENLİK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0