Çocuklarda Patolojik Çalma Biçimleri

Çocuklarda hırsızlık, patolojik bir boyuta ulaşabilir. Patolojik hırsızlığın da çeşitli türleri bulunmaktadır.

Çocuklarda Patolojik Çalma Biçimleri

Patolojik hırsızlığının nedeni nedir?

Bazı çocuklarda hırsızlık zararlı boyutlara ulaşabilir. Patolojik olarak hırsızlık yapan çocuklar genelde yaptıklarının yanlış olduğunu bilirler. Patolojik hırsızlığın çeşitleri bulunmaktadır. Bunların bazıları içgüdüselken bazılarında da çevre faktörü vardır.

Çocuklar bazen öfkeli hissedebilirler. Öfkeleri birçok nedenden kaynaklanabilir. Hissettikleri bu şiddetli duygu nedeniyle çevrelerine zarar vermek için hırsızlık yapabilirler. Bazı çocuklar ise hırsızlık yaparken herhangi bir amaç gütmezler ve yapacakları hırsızlığı planlamazlar. Buna “içtepisel hırsızlık” denir.

Zevk için yapılan hırsızlıklar genellikle ergenlerde görülür. Bu çocuklar tehlikeyi sevdikleri için hırsızlık yapabilirler. Hırsızlık yaparak kanundan ve diğer insanlardan üstün olduklarını düşünebilirler. Ergen çocuklar için çevrelerine üstünlük sağlama isteği doğal bir dürtü olsa da bunu ifade etmenin şekli hırsızlık olmamalıdır. Çocuğun bu dürtüsünü doğru kullanabilmesi için farklı faaliyetlere yönlendirilmelidir. Müzik, resim gibi sanatsal eğitimler ya da spor faaliyetleri işe yarayabilir.

Bazı çocuklar duygusal anlamda eksiklikler yaşar ve bu eksiklikleri tamamlamak için hırsızlığa başvurabilirler. Çocuk bunu yaparken herhangi bir zarar verme amacı gütmez. Bu çocukların sevgiye ihtiyaçları vardır ve sevgi eksikliğini çalarak gidermeye çalışırlar. Çaldıkları eşyalarla duygusal bağ kurabilirler. Bu tarz hırsızlıklar, yeni kardeş sahibi olan ya da kardeşiyle kıyaslanan çocuklarda daha sık görülür.

Patolojik hırsızlıkların temelinde aile içi sorunlar yatabilir. Çocuk aile içinde baskıya maruz kalıyor olabilir ya da anne babasından gereken ilgi ve sevgiyi görmüyordur. Bazı çocuklar, anne babalarının güçlü otoritesine karşı koyabilmek için de hırsızlık yapabilirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0