Çocuklarda Özgül Fobiler

Özgül fobiler, 3-6 yaş grubu çocuklarda spesifik objelerden ve durumlardan korkma olarak tanımlanabilir. Bu durum genellikle çocuğun, kontrol edemediği aşırı dozda korkular geliştirmesine sebep olur ve bir uzmandan yardım alınmasını gerekli kılar.

Çocuklarda Özgül Fobiler

Özgül fobi nedir ve nasıl oluşur?

Özgül fobi olarak adlandırdığımız durum, çocuğun aşırı ve kontrol edemediği belli objelere veya durumlara karşı bir korku geliştirmesi ve bunun sonucunda hayatının büyük bir bölümünün olumsuz anlamda etkilenmesidir. Buradan yola çıkarak genel anlamda yaşadığı kaygıları özgül fobi olarak nitelendiremeyiz, anahtar kelime belli durum ve objelerin korkuyu tetiklemesidir.

Çocuklar bu korkudan kaçınmak için onlarda stres yaratan ve korkuyu hatırlatan işaretlerden uzak dururlar. Çevresindeki yetişkinler durumun olağan dışı olduğunu rasyonel bir şekilde gözlemlese de çocuklar için bu gözlem geçerli değildir. Ayrıca belirtmek gerekir ki özgül fobinin kız çocuklarında erkek çocuklarına kıyasla daha çok görüldüğü bilinir.

Fobi geliştirdiği durumla karşılaşan çocuklar da fiziksel olarak titreme, baş dönmesi ve terleme görülür. Bu durumun ortaya çıkmasında bazı risk faktörleri vardır. Bunlar, negatif mizaca sahip olması, travmatik bir olay yaşaması, aşırı korumacı ebeveynlerinin olması, kayıp veya taciz yaşaması ve büyüdüğü ortamda bir yetişkinin (özellikle annenin) özgül fobiye sahip olması ve benzeri faktörlerdir.

Çocuğun bu teşhisi alması için, ortada korkulacak bir durum yokken abartılı korku yaşaması, bu korkunun fiziksel ve ruh sağlığına zarar veriyor olması, normal fonksiyonunu zedeliyor olması gereklidir. En önemlisi, her seferinde karşılaştığı aynı objenin veya durumun onu korkutuyor olması gereklidir. Çocuğun bu korkuyla karşılaştığı zaman verdiği tepkinin ölçüsü değişse de her zaman tepki veriyor olması gereklidir.

Özgül fobiler kaça ayrılır?

Bu özgül fobiler kendi içinde 5’e ayrılmakta olup, hayvan tipi (köpek, kedi, yılan, örümcek), doğa ile ilgili fobi (yükseklik, şimşek, fırtına), kan tipi (kan verme, yaralanma), durumsal tip (asansör, uçak, kapalı alan) ve diğer tip (yüksek ses, kusmaya neden olabilecek ihtimaller, kıyafetler) olmak üzere sıralanabilir.

Bugün birçok terapi yöntemiyle bu durum aşılmaktadır. Davranış terapisi (sistematik duyarsızlaştırma, maruz bırakma), sanal gerçeklik terapisi (bilgisayar simülasyonları), Psikoanalitik terapi bunlardan en önemlileridir.

Çocuklar özgül fobiye ek olarak çeşitli kaygı bozuklukları yaşayabilirler. Bu durumu engellemek ve minimuma düşürmek için profesyonel yardım şarttır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0