Çocuklarda Özerklik Duygusu ve Kazanımı

2-4 yaş arası çocuklarda oluşan özerklik duygusu ve kazanımı hakkında uzmanlarımızın kaleme aldığı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Çocuklarda Özerklik Duygusu ve Kazanımı

Çocuklarda özerklik duygusu nasıl kazanılır?

Bebekler zihinsel olarak yeterli olduklarını hissettiklerinde çevrelerine karşı derin bir merak duymaya başlarlar. Bu merakı gidermek için bütün duyularını kullanırlar. Aile içerisinde kullanılan “Hayır” kelimesinin etkisini keşfeder ve istemediği bir durumla karşılaştığında sıklıkla bunu kullanmaya başlarlar. Çocuklar bu dönemde genellikle bağ kurduğu anne ya da bakım veren kişiden ayrı bir birey olarak hareket etmek isterler. Bu bireyleşme çabasından dolayı genellikle “istedikleri” konusunda fazla ısrarcı olurlar ve ebeveynlerine zorluklar yaratabilirler. Konulan kurallara uymak istemez ve yetişkinler tarafından kontrol edilmeye çalıştığında aşırı tepki gösterebilirler. Örneğin çocuğunuz işlek bir caddede yürürken birden elinizi bırakıp kaçabilir ya da oyuncak mağazasına girdiğinizde kendi istediği oyuncağı aldırmak için kendini yerlere atabilir.

Bu dönemde aşılması gereken kritik görev özerkliktir. Çocuk özerkliği kazanamadığında olumsuz olarak utanç ve korku duyguları ön plana çıkmaktadır. Tek başına olmak, yardım almadan yürümek, kendi kendini kontrol etmek ister. Ailenin, çocuğunun bu çabalarını desteklemesi ileriki yaşlarda kendi başına bir şeyler yapabilme dürtüsünü destekleyecektir. Ayrıca bu dönemin iyi bir şekilde atlatılması, çocuğun özgüvenine büyük oranda katkı sağlayacaktır.

Bu dönemi başarılı bir şekilde atlatması için ne yapılmalıdır?

Çocukların bu özerkliği kazanması kültürden kültüre farklılık gösterebilir. Bireyci toplumlarda bu dönemde çocukların özerkliğinin desteklenmesi çok önemlidir. Çocuğun büyüdüğünde kendi kararlarını verebilmesi, kendi istediklerini yapabilmesi ve hayatını yönetebilmesi büyük bir kazanımdır. Kimi toplumlarında karşılaşılan birliktelik inancı, çocukların bu dönemde özerklik duygusu gelişimine zarar verebilmektedir. Genellikle bu toplumlarda aileler, çocuklarıyla sıkı bir bağlanma davranışı gösterirler ve onların yerine karar verirler. Yerleşik inanca göre çocuklar ailelerinden uzaklaşmamalıdır. Eğer uzaklaşırsa başlarına bir şey gelebilir düşüncesine dayalı bir korku duyarlar.

Bu dönemin başarılı bir şekilde atlatılması için çocuğunuzun merakını ve heyecanını teşvik edin. Kendi isteklerini ve duygularını belirtmesine olanak tanıyın. Çocuğunuza olabildiğince emir kipi kullanmaktan kaçının ve kendi kurallarını koymasına izin verin. Yaptığı davranışların sorumluluğunu alması gerektiğini hatırlatın. Çocuğunuzu bireysel sporlara yönlendirin. Küçük detaylarla, sınırlı bir şekilde özerkliğini yaşamasına olanak tanıyın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0