Çocuklarda Öz Güven Problemi

Çocukların öz güven sahibi olarak yetiştirilmesi, bir yetişkin olduklarında sosyal yaşantılarında ve ilişkilerinde büyük yarar sağlayacaktır. Öz güven problemi yaşayan çocuğunuzun kendini rahat ifade edebilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz.

Çocuklarda Öz Güven Problemi

Çocuklar neden özgüveni sorunu yaşamaktadır?

Çocuklar günümüzde sınırlı bir çevrede yetiştiği için eskisi gibi sokakta oynayıp sosyalleşme imkânı bulamadıklarından dolayı öz güven problemi yaşama ihtimalleri geçmişe nazaran artış göstermektedir. Çocuğunuzun yabancılardan çekinmesi, okuldaki yıl sonu etkinliklerine veya çeşitli etkinliklere katılmak istememesi, konuşurken kendini düzgün ifade edememesi, sessiz konuşması gibi durumlar öz güven problemini işaret ediyor olabilir.

Yabancılardan çekinen çocuğunuza, bu davranışını azaltması için yardımcı olabilirsiniz. Örneğin çocuğunuza ismi sorulduğunda utanıp söylemek istemiyorsa, ona bunun için ısrar etmemelisiniz fakat onun ismini siz söyleyip çocuğunuzun kendini yetersiz hissetmesine sebep olmamalısınız. Bunun yerine kendi isminizi söyleyerek çocuğunuza örnek olabilirsiniz. Çocuğunuzun bu davranışının sebebi, sizin onu yabancılara karşı çok fazla uyarmış olmanız da olabilir. Buna dikkat etmekte fayda olacaktır. Çocuğun yeni girdiği bir ortamda, yeni biriyle tanıştığında utanması kötü bir durum değildir. Buna nasıl davranacağını bilememesi neden olabilir. Eğer çocuğunuz yeni girdiği bir ortama uzun süreler alışamıyor, örneğin okula başladığında, sene sonuna kadar öğretmenlerinden çekinmeye devam ediyorsa bir uzmana başvurmanız faydalı olacaktır.

Çocuklara özgüven nasıl kazandırılır?

Çocuklar çeşitli etkinliklere, okulda düzenlenen yıl sonu gösterilerine katılmak istemediğinde ısrar etmemeli, anlayışlı olmalısınız. Israr edildiği takdirde çocuk gergin ve kaygılı hissedip bazı olumsuz alışkanlıklar geliştirebilir. Böyle durumlarda çocuğunuza arkadaşlarını izleyebileceğini, kendini hazır hissettiğinde ise etkinliğe katılabileceğini anlatabilir, katılmak isteyip istemediğini sık sık sorarak baskı yapmadan onu teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuzun neden katılmak istemediğini sakince dinleyebilir, bunu yenmesi için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bazı çocuklar ise öz güven probleminden kaynaklı olarak kendilerini ifade etmekte güçlük çekiyor olabilir. Bunu önlemek için öncelikle ebeveyn olarak ev içindeki davranışlarınıza dikkat etmeli, çocuğunuzun sözünü kesmemeye, onu dinlemeye gayret etmeli ve bir hata yaptığında ona anlayış göstermelisiniz. Çocuğunuzun kendini daha rahat ifade etmesini sağlamak için akranlarıyla sosyal ortamlarda bol vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kukla oyunu gibi çeşitli oyunlarla çocuğunuzun hayal gücünü geliştirip oyun sırasında kendini ifade etmesi için çaba gösterebilir, kendi kıyafetlerini seçme konusunda ona özgürlük tanıyabilirsiniz. Konuşarak kendini ifade etmekte güçlük çeken çocuklara, sanatın veya sporun çeşitli dallarıyla kendilerini ifade etmesi için fırsat sunmak da onların öz güven kazanmasına yardımcı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0