Çocuklarda Nesneleri Emme Alışkanlığının Nedenleri

Çocuklarda bazı nesneleri emme alışkanlığına sıkça rastlanır. Bu duruma birçok etken neden olabilir. Çocuğunuzun bu alışkanlığın üstesinden gelebilmesi için, nedenlerini bilmeniz işinizi kolaylaştırabilir.

Çocuklarda Nesneleri Emme Alışkanlığının Nedenleri

Çocuklar neden başka nesneleri emme ihtiyacı hisseder?

Çocuklar anne karnında parmak emmeye başlayarak ilk emme alışkanlığını kazanmış olurlar. Bir şeyleri emmek çocukların en güçlü reflekslerinden biridir. Bu nedenle emmeyle ilgili alışkanlıkların üstesinden gelmek zaman alabilir. Çocukların çeşitli nesneleri emmesinin nedeni, kaygılardan ya da oral fiksasyon olarak adlandırılan durumdan kaynaklanabilir.

Çocuklar doğduklarında ilk iletişimlerini ağız yoluyla sağlarlar. Ellerini ve kollarını istekler doğrultusunda hareket ettiremedikleri için nesneleri ağız yoluyla tanırlar. Yenidoğan bebeklerin en büyük dürtülerinden biri beslenmedir. Bu dönemdeki bebekler besinleri emerek alırlar. Annelerini, biberon ya da emziklerini emerler. Bu durum emmenin alışkanlık hâline gelmesine neden olabilir. Çocukların yaşadıkları kaygılar da çeşitli nesneleri emmelerine neden olabilir.

Bazı çocuklar biberon, emzik gibi alışılmış nesnelerin dışında battaniye, örtü gibi eşyaların kumaşlarını emebilirler. Bu nesneleri emmek, biberon ve emzikle bağlantılı olabilir. Eğer çocuğunuzu biberon ve emziği bırakması için eğitiyorsanız onların yokluğunu kumaş emerek gidermeye çalışıyor olabilir. Kaygı bozuklukları, çocukların bazılarındaysa kumaş emmelerine neden olabilir. Aile içinde baskı hissetmesi, alışkanlıklarında yapılan değişiklikler kaygılı hissetmesine neden olabilir ve emme alışkanlığı kazanmasını tetikleyebilir. Yeni kardeş sahibi olan bir çocuk, onun emdiğini görerek taklit etmek isteyebilir. Bazı çocuklar, kardeşlerini kıskanarak onlar kadar ilgi görebilmek için kardeşlerini taklit edebilirler. Çocuğunuza en az kardeşi kadar önemli olduğunu hissettirirseniz kıskançlıkları ve kaygıları azalabilir. Çocuğunuzun geçiş dönemleri de emme alışkanlığı kazanmasına neden olabilir. Yatak değiştirme, ayrı odaya geçme gibi durumlar çocuklar için kaygı verici şeylerdir. Çocuklar, kaygılarını nesneleri emerek dışa vurabilirler.

Oral fiksasyon da nesneleri emme konusunda önemli etkenlerden biridir. Çocukların gelişim dönemlerinde yaşadıkları sorunlar oral fiksasyona sebep olabilir. Oral fiksasyon, bireyleri sadece çocukluk döneminde değil yetişkinlikte de etkileyebilir. Sigara, alkol kullanımı, tırnak yeme ve sakız çiğneme oral fiksasyon nedeniyle ortaya çıkabilir.

Çocuklar emme alışkanlıklarını ne zaman bırakır?

Çocuğunuzun en güçlü refleksi emmek olduğu için onun bu alışkanlığını bırakması uzun bir zaman alabilir. Bu süreçte sabırlı olmanız önemlidir. Çocuğunuzu, nesneleri emmeyi bırakması konusunda zorlamanız pek faydalı olmayacaktır. Onun yerine bu alışkanlığı neden bırakması gerektiğini açıklamanız daha faydalı bir yöntem olabilir. Nesneleri emmeye neden olan kaygıların oluşmasını sağlayan durumları ortadan kaldırmanız da etkili olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0