Çocuklarda Motor Becerilerinin Geliştirilmesi

Ebeveynler, çocuklarının kaba motor becerilerini sağlıklı bir şekilde ilerletmek istiyorlarsa onları hareket ettirmeyi ihmal etmemelilerdir.

Çocuklarda Motor Becerilerinin Geliştirilmesi

Çocukların motor becerilerinin gelişmesi için ne yapılmalıdır?

Günümüz şartlarında dışarıda çocukla zaman geçirmek zor olabilir. Kalabalık, hava kirliliği, yaşanılan yerde park yetersizliği gibi sebepler ebeveynleri eve bağlıyor olabilir. Fakat çocuklar birtakım hareketleri yapmaya mecburdurlar. Bu sebeple ebeveynler bu konuda olabildiğince hassas olmalılardır.

En kolay şekliyle her gün en yakındaki parka çocuklarını götürerek onların salıncakta sallanmasına, kaymasına izin verirlerse çocuk gelişimi için faydalı olabilir. Çocuk oynarken uzaktan izlemek, ancak başına sıkıntılı bir durum gelirse yanına gitmek daha iyi olacaktır. Sürekli uyarmak, çocuğun hareketini engelleyebilir.

Değişiklik olması adına alışveriş merkezlerinde çocuklara ayrılan bölüme gidilebilir. İçi top olan bir havuzda diğer çocuklarla yapılan aktivite, çocuğun bedensel gelişimi için oldukça iyidir. Çocuklar oyun oynarken ebeveyn yanına kendini oyalayacak bir şeyler alabilir ya da arkadaşını yanına çağırabilir. Böylece çocuk oynarken ebeveyn de arkadaşıyla zaman geçirebilir.

Ebeveynler çocuklarla kaba motor becerilerini sağlıklı bir şekilde ilerletmek istiyorsa ne yapmalıyız?

Her çocuğun sahip olmak istediği bisiklet, motor gelişime katkı sağlayan aletlerden biridir. Ebeveyn parka giderken çocuğun bisikletini de yanına alabilir, hatta yolda kontrolü elden bırakmadan sürmesine olanak sağlayabilir. Eğer çocuk bisiklet sürecekse ara ara dinlendirilmesi tavsiye edilir.

Havuz, çocuğun özellikle kol ve bacak kaslarını geliştirmesi açısından oldukça işlevseldir. Ebeveynle havuzda geçirilecek birkaç saat çocuğu eğlendireceği gibi güçlendirebilir. Havuzda su kayağı varsa çocukların bunu kullanması önerilir.

Çocuklarla oynanacak “topa vurmaca” oyunu, çocuğa denge ve koordinasyon yetisi kazandırmada çok yararlıdır. Yumuşak bir topla (futbol topu tavsiye edilmez) oynanması önerilen bu oyuna çocuk başlarda elleriyle tutarak, kendinden biraz ileri atmak şeklinde karşılık verir. İki yaşında topa vuracak gibi olur ama henüz tam anlamıyla gelişmediği için topa düzgün vuramaz. Üç yaşında da pek olgunlaşamayan bu beceri, ileriki yaşlarda daha doğru şekilde oynanabilir.

Tüm bunları yapamayan ve çocuğun enerjisini çıkarmak için yollar arayan ebeveyn, evde de bu ortamı sağlayabilir. Odada bulunan eşyaları bir kenara çekerek çocuğa özgürce koşması için bir alan yaratılabilir. Bu şekilde çocuğun hareket etme dürtüsü yerine getirilmiş olur.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0