Çocuklarda Kurşun Zehirlenmesi

Kurşun, yüksek dozlarda alındığında zehirli olan bir maddedir. Kurşuna fazla maruz kalan çocuklar, birtakım sağlık problemleriyle karşı karşıya kalabilirler. Çocuğunuzun kurşun ile daha az etkileşim hâlinde olması için alabileceğiniz önlemler için yazımıza göz atabilirsiniz.

Çocuklarda Kurşun Zehirlenmesi

Kurşun nedir ve ne tür zararlar verebilir?

Bir ağır metal çeşidi olan kurşun, vücudumuz tarafından kullanılmayan bir maddedir. Fakat günlük yaşamda istemeden de olsa kurşuna maruz kalırız. Uzun süreli kurşun alımı hem çocuklar hem de yetişkinler için sağlık problemlerine yol açabilir.

Çocuğunuzun kurşun ile daha az etkileşim hâlinde olması için alabileceğiniz önlemler nelerdir?

Eski binalarda kurşuna daha çok rastlanır. Kanda kurşun seviyesinin tespit edilmesi zordur. Yurt dışında bu tür testleri yapan merkezler çok olsa da Türkiye’de aynı imkân mümkün olmayabilir. Kurşun, yutma, soluma ve temasla vücuda girebilen bir maddedir. Kana karıştırdıktan sonra vücuttan atılamadığından, kan dolaşımı içerisinde birikmeye devam eder. Kana, böbreklere ve kemiklere zarar verir. Kurşun zehirlenmeleri akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut kurşun zehirlenmesi, kısa sürede yüksek dozda kurşuna maruz kalma sonucu meydana gelir. Kronik kurşun zehirlenmesiyse uzun süreler az miktarda kurşunla temas sonucu gerçekleşir.

Uzun süre kurşuna maruz kalan çocukların kas ve kemik gelişimi zarar görür. Merkezi sinir sisteminde hasarlar meydana gelebilir. Böbrekler kurşunu süzemediği için kalıntılar burada birikir ve böbreklerde rahatsızlıklar görülür. Çocukların konuşmalarında ve oturma, kalkma gibi günlük becerilerinde aksamalar meydana gelir.

Kurşundan zehirlenen çocuklarda aşırı huysuzluk görülür. Toprak yeme ihtiyacı hissedebilirler. Bulantı, kusma ve kabızlık olabilir. Kanda oluşabilecek anemi nedeniyle ciltlerinde solukluk meydana gelebilir. Konsantrasyon bozukluğu, hâlsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı da diğer belirtiler arasındadır.

Kanda bulunan düşük dozdaki kurşun için tıbbi bir tedavi gerekmez. Ama kanında 60 mcg/dL’den fazla kurşuna rastlanan kişilere şelasyon tedavisi uygulanır. Tedavi, şelatör adı verilen maddenin vücuda enjekte edilmesiyle başlar. Bu madde ağır metallere bağlanır ve onların bağırsaklardaki fazla emilimini önleyerek vücuttan atılmalarını sağlar. Çocuklar için kullanılan şelatöre, süksimer denir. Kurşunun büyük bir kısmı kemik ve dişlerde birikir. Şelatör, kan ve yumuşak dokudaki kurşunun atılmasını sağlasa da kemiklerde birikenlerin atılmasında etkili değildir.

Az miktarda kurşuna maruz kalan yetişkinler bu durumdan etkilenmeyebilirler. Fakat çocuklar, az miktarda kurşuna maruz kalmış olsalar bile olumsuz yönde etkilenebilir. Kurşun, yasaklanmadan önce, duvar boyalarında, mobilya cilalarında, su borularında sıklıkla kullanılıyordu. Eğer eski bir evde yaşıyorsanız, su tesisatında kurşun içeren borular bulunabilir ve duvarlar kurşunlu boyalarla boyanmış olabilir. Çocuğunuzda kurşun zehirlenmesi belirtileri bulunuyorsa doktorunuza başvurun ve çocuğunuzu kurşunun kaynağından uzaklaştırın. Çevrenizde kurşun kullanan fabrikalar bulunuyorsa bu da toprağın ve suyun bol miktarda kurşun içermesine neden olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0