ÇOCUKLARDA KONUŞMA BECERİSİNİN GELİŞİMİ

Çocuklar belli başlı evrelerden geçerek konuşmayı öğrenir. Zihinsel ve fiziksel olarak gelişimin sonunda ilerleme kaydeden dil becerileri, hayat boyu gelişimini sürdürür. Konuşma becerileri zihinsel gelişimin göstergesi olduğu için bir aksaklık gözlemlenmesi hâlinde bir uzmana danışmak faydalı olabilir. Çocuklarda konuşma becerisi zamanla gelişmektedir

ÇOCUKLARDA KONUŞMA BECERİSİNİN GELİŞİMİ

Çocuklarda konuşma becerisi nasıl gelişir?

Bebeklik döneminde atlatılan pek çok evre sonucunda çocuklar bir yaş civarındayken konuşmaya başlar. Önceki aylarda yapılan tüm antrenmanlar ilk yılda sonuçlarını verir. Çocuklar bir nesneye veya bir kişiye yönelik ilk kelimelerini genellikle bir yılın sonunda söyler. Bu kelimeler her zaman anne, baba gibi beklenen kelimeler olmayabilir. Çocuklar genellikle ilk olarak çevrelerinde konuşulanları taklit ederler. Örneğin, evde bir kedi varsa çocuk ilk olarak onun ismini öğrenebilir. Hatta etrafında gördüğü tüm kedilere aynı isimle seslenebilir. Bunun nedeni, söylediği kelimenin bir şeye karşılık geldiğini bilse de henüz tam olarak karşılığını bilmemesidir. Çocukların dil gelişiminde ara ara duraklamalar ve ataklar olması doğaldır. Kimi zaman başka bir becerinin kazanılmaya çalışılması, hastalık veya dikkat dağıtıcı başka bir faktör dil gelişiminde duraklamalara yol açabilir.

Konuşmanın başlangıcıyla neler gözlemlenebilir?

Konuşmanı başlangıcı olan bir yaş itibariyle çocuklar teker teker kelimelerle iletişim kurar. Henüz bir cümle kuracak kadar gelişmemiş zihin yapısı nedeniyle önce kelimeleri öğrenmeye çalışırlar. Ardından kelimeler arasındaki bağlantının keşfedilmesiyle zihin yapısı daha karmaşık hâle gelir. Zihin yapısında oluşan yeni örüntüler sayesinde çocuklar kısa kısa cümleler kurmaya başlar. Çocukların geneli ilk iki-üç yıl yalnızca kısa cümleler kurarak konuşur. İlk üç yılın sonunda çocuklar artık daha uzun cümleler kurmaya başlarlar. Dördüncü yıldaysa kurallı ve uzun cümleler kurarak konuşma yeteneklerini epey geliştirmiş olurlar.

Çocukların dil gelişimlerinin hızlı bir seyir izlediği okul öncesi dönemde kelime öğrenme hızları da oldukça yüksektir. Bu dönemde anne ve babalar çocuklarının kelime gelişimleri için farklı konularda sohbetler etmeyi, çizgi filmler izletmeyi veya kitaplar okumayı deneyebilir. Çocukların dil gelişimi için oldukça faydalı olan bu aktiviteler kelime dağarcığını artırır. Çocukların çevrelerinde ne kadar çeşitli konularda ve ne kadar düzgün bir telaffuzla konuşulursa çocuk da o derece gelişir.

Dil gelişimi aile, çevre gibi faktörlerden etkilense de asıl olarak çocuğun buna ne kadar hazır olduğuyla alakalıdır. Konuşma becerisindeki ciddi aksaklıklar bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

ÇOCUKLARA KENDİ ODALARINDA YATMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0