Çocuklarda Kaygı Bozuklukları

Kaygı (Anksiyete) bozuklukları yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sık olarak görülmektedir. Bu durumun sebeplerini bilmekte ve çocuğunuzu sakinleştirmenin yollarını bulmaya çalışmakta fayda vardır.

Çocuklarda Kaygı Bozuklukları

Çocuklarda ne tür kaygı bozuklukları görülür?

Kaygı bozukluklarının birçok çeşidi vardır ve tedavisi zaman içine yayılarak yapılır. Genellikle yaşanan psikolojik problemlerin ardından karşımıza çıkmaktadır. Genel bir tanımla kaygı, tehlike beklentisi ile birlikte olan duygusal huzursuzluk olarak açıklanabilir. Kaygılanmak yaşama içgüdüsüyle bağlantılı olan sağlıklı bir durumdur. Fakat bu durum takıntı veya hastalık boyutunda olduğu zaman problemler baş göstermeye başlamaktadır. Kaygı bozuklukları, benlik algısında düşme, sosyal izolasyon, sosyal işlevlerde yetersizlik ve akademik başarısızlıklarla birlikte gerçekleşebilir.

Korku; kaynağı bilinen, dışsal, kesin bir uyarana karşı olan bir yanıttır. Kaygıysa, kaynağı bilinmeyen, içsel ve çatışma sonucunda oluşmuş bir yanıttır. Genellikle çocukların belirli yaş aralıklarında, belirli korkulara kapıldığı saptanmıştır. Bebekler sadece çevresindeki uyaranlardan korkarken 1 yaşından itibaren, yabancılardan ve garip yerlerden korkmaya başlarlar. Okul öncesi dönemdeki çocuklar yalnız kalmaktan, karanlıktan, hayvanlardan ve hayali yaratıklardan korkabilirler. Okul çağındaki çocuklarsa, insanüstü güçlerden, performansının değerlendirildiği durumlardan veya sosyal durumlardan korkabilirler. Çocuklarda korku ile kaygıyı ayırt etmek hayli zor bir durumdur.

Kaygı (Anksiyete) bozuklukları genellikle ergenlikte en fazla görülen psikolojik rahatsızlıktır. Yani kaygı bozuklukları küçük çocuklara oranla büyük çocuklarda daha sık görülmektedir. Ayrıca kaygı bozukluğu olan kız ve erkek oranları da eşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum cinsiyetin kaygı bozukluklarında etkisinin olmadığını göstermektedir.

Kaygı bozukluklarının belirtileri nelerdir?

Bazı fiziksel hastalıklar kaygı bozukluklarına benzer etkiler yaratabilirler. Kan şekerinin düşmesi, kalple ilgili sorunlar, tiroit bezinin yüksek düzeyde çalışması, epilepsi, migren ve aşırı düzeyde uyarıcı madde alımı (çay, kahve vb.) gibi hastalıklarda kaygıya benzer etkilere rastlanmaktadır. Çocukların kaygı bozukluğu tanısı konabilecek belirtileri anlatması hayli zordur. Bu sebeple ancak verdikleri tepkilerden bu durumu anlayabilirsiniz. Sık sık ağlıyor, sinirli, öfke nöbetleri geçiriyor ya da midesi bulanıyorsa bunlar kaygı bozukluğunun işareti olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0