Çocuklarda Kabızlık

Tıbbi açıdan “konstipasyon” olarak adlandırılan kabızlık, temel olarak bağırsak hareketlerinin yetersiz olması sonucunda, yetersiz dışkılamaya ve dışkılamada zorluk çekmeye yol açan bir semptomdur. Kabızlık çocukluk döneminde sıkça görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda kabızlık görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda kabızlık nasıl önlenir?

Eğer çocukluk döneminde kabızlık ortaya çıkmışsa çocuğun hastanede gastroenteroloji bölümüne götürülmesi tavsiye edilmektedir. Çocuğun bir kabızlık problemi varsa doktor gözetiminde ilaç tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar genelde lavmanlar ve dışkı gevşeticilerden oluşmaktadır. Kabızlık ilaçlarının temelde vücuda bir yan etkisi yoktur. Kabızlık süresince çocuğun doktor gözetiminde ilaca devam etmesi tavsiye edilebilir.

Doktor gözetimi dışında kabızlığa karşı anne ve babaların dikkat etmesi gereken en önemli nokta çocuğun yemek alışkanlıklarıdır. Çocukta kabızlığın ortaya çıkmasında, çocuğun yemek alışkanlıklarıyla doğrudan bağlantısı olduğu kabul edilmektedir. Kabızlığın önlenmesi için çocuk çay, kola gibi kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak tutulmalıdır. Kabızlığa yol açan etkenlerden biri de katı gıdaların sürekli tüketimi olarak kabul görmektedir. Anne ve babanın çocuğun sürekli katı gıda tüketmesinin önüne geçmesi önerilmektedir. Katı gıdanın yerine çocuğa sulu ve lifli gıdaların verilmesi tavsiye edilir. Bu sulu ve lifli gıdalara ıspanak, kepek, kayısı, çorbalar, çeşitli meyveler örnek gösterilebilir.

Kabızlığın sebepleri nelerdir?

Kabızlığın sebeplerinden biri olarak da hareketsizlik gösterilmektedir. Özellikle hareketsizlik sonucu bağırsaklarda oluşan yavaşlama kabızlığa yol açabilir. Bu yüzden anne ve babaların çocuklarıyla dışarıda gezmesi, egzersiz yaptırmaları ve çocuğun hareketliliğini sağlamaları önerilmektedir.

Kabızlığın fizyolojik sebeplerinin yanı sıra psikolojik sebeplerinin de olduğu söylenmektedir. Bu noktada çocuğun tuvalet sırasında yalnız bırakılması ve kişisel alan sağlaması psikolojik öneriler arasında sayılmaktadır. Böylece çocuğun vücudunun kontrolünü sağlaması ve bunu hissetmesi psikolojik açıdan faydalı olabilir. Ayrıca tuvalet konusunun tuvalet alışkanlığı saatleri dışında konuşulmaması bu psikolojik uygulamalara fayda sağlayacak bir etmen olarak gösterilmektedir. 

Çocuğun fizyolojik açıdansa düzenli bir tuvalet alışkanlığı edinmesi gerekmektedir. Çocuğun günlük olarak tuvalete çıkması, bağırsaklarının yavaş hareket etmesini engelleyebilir. Bunun yanı sıra çocuğun tuvaleti olsun veya olmasın her gün sabah ve akşam olmak üzere onar dakikalık tuvalet süreleri tanınması önerilmektedir.

ÇOCUKLARDA HOBİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0