Çocuklarda Görülen Davranış Boyutları

Davranış boyutları, çocukların karakterlerini saptama konusunda yardımcı olur. Psikologlar tarafından belirlenen davranış boyutlarını kullanarak bebeğinizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

Çocuklarda Görülen Davranış Boyutları

Davranış boyutları ne işe yaramaktadır?

Ebeveynlerin çocuklarına doğru yaklaşımlarda bulunabilmeleri için onları iyi tanımaları gerekir. Bebeğinizi tanıyıp, onun karakter özelliklerini fark edebilmek için de bolca gözleme ihtiyacınız vardır. Bebeğinizle zaman geçirdikçe onu diğer bebeklerden ayıran karakter farklılıklarını görebilirsiniz.

Bebeğinizin karakterini anlamlandırıp onu tanımaya çalışırken psikologların belirlediği davranış boyutlarını takip edebilirsiniz. Bu davranış boyutları, bebeklerin gündelik davranışlarından ve çevrelerine verdikleri tepkilerden yola çıkarak hazırlanmıştır. Psikologların belirlediği davranış boyutları dokuza ayrılmaktadır. Bunlar hareketlilik, sebat, ilk tepki, istikrar, duyarlılık, uyum sağlama, ruh hâli, hararetlilik ve dikkat dağınıklığıdır.

Hareketlilik, bebeğinizin gün içinde ne kadar fiziksel hareket sergilediğini belirlemek için kullanılır. Bazı bebekler sakin ve kendi hâlinde oyun oynarken bazıları evin her yerinde dolaşabilir. Kimisi yemek yerken olduğu yerde durabilir kimisi ise yemek vakitlerini bir maratona çevirebilir. Bebeğinizin hareketliliğini; düşük, değişken ve yüksek olarak seviyelendirebilirsiniz.

Davranış boyutları nelerdir?

Sebat, bebeğinizin karşılaştığı durumlar karşısında ne kadar sabırlı olduğunu belirlemek için kullanılır. Bebeğiniz, oyuncaklarıyla oynarken bir sorunla karşılaştığında çabuk pes edebilir ya da o sorunla mücadele edebilir. Bebeğinizin sebat durumunu düşük, değişken ve yüksek olarak değerlendirebilirsiniz.

İlk tepki, adından da anlaşılacağı gibi bebeğinizin ilk kez karşılaştığı durumlara verdiği tepkidir. Bazı çocuklar yeni bir şey gördüklerinde ya da öğrendiklerinde heyecanla o durumla ilgilenirken bazıları ise bu duruma çok temkinli yaklaşabilir. Bebeğiniz parkta bir hayvan gördüğünde onu tanımak isteyebilir ya da ona yaklaşmadan önce iyice gözlemleyebilir. Bebeğinizin ilk tepki durumunu temkinli, değişken ve meraklı olarak değerlendirebilirsiniz.

İstikrar, bebeğinizin günlük alışkanlıklarının ne kadar düzenli olduğuyla ilgili bir durumdur. Çocuğunuzun uyku saatlerinde aksama olmuyordur ve her gün aynı saatlerde uyuyup uyanıyor olabilir. Aynı şekilde yemek saatlerindeki düzenlilik de istikrarla ilgilidir. Bebeğinizin günlük alışkanlıklarında ne kadar istikrarlı olduğunu istikrarlı, değişken, istikrarsız olarak değerlendirebilirsiniz.

Duyarlılık, çocukların çevredeki uyaranlara karşı ne kadar duyarlı olduğunu belirtir. Işık, ses, görüntü hatta kıyafetlerin bıraktığı his bebeklerde farklı tepkilere neden olabilir. Aşırı uyarılma bebeklerde huysuzluğa neden olabilir. Bebeğinizin bu uyaranlara karşı ne kadar dayanıklı olduğunu düşük, değişken ve yüksek olarak belirleyebilirsiniz.

Uyum sağlama, çocuğunuzun hayatındaki değişiklikleri ne kadar çabuk uyum sağladığıyla alakalıdır. Bebeğinizin anne sütünden katı gıdalara geçişe ya da beşikten yatağa geçişe ne kadar çabuk adapte olduğu da bu duruma girmektedir. Bebeğinizin uyum sağlama durumunu kolay, değişken yavaş olarak değerlendirebilirsiniz.

Ruh hâli, çocukların duygularının gün içinde ne kadar değişiklik gösterdiğini belirtir. Çocuğunuzun neşe, öfke, üzüntü gibi duyguları ne kadar sıklıkla değişiyor takip edebilirsiniz. Bebeğinizin duygu durumunu neşeli, değişken, ciddi olarak değerlendirebilirsiniz.

Hararetlilik, bebeğinizin farklı durumlara karşı verdiği tepkinin enerjisini belirten durumdur. Bazı bebekler en ufak şeylere bile yoğun reaksiyon gösterirken diğerleri ise sadece gülümsemekle yetinebilirler. Bebeğinizin hararetlilik durumunu düşük, değişken ve yüksek olarak değerlendirebilirsiniz.

Dikkat dağınıklığı, bebeklerin bir duruma ne kadar odaklanabildiklerini belirtir. Bazı bebekler bir oyun oynadığında uzun süreler dikkatini bu oyun üzerinde tutabilirken bazı bebeklerin dikkatini hemen başka bir şey çekebilir. Bebeğinizin dikkat dağınıklığını odaklı, değişken, dikkati dağınık olarak değerlendirebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0