Çocuklarda Gece Uykuları

Bazen çocuklar gün içinde ne kadar yorulurlarsa yorulsunlar, gece olduğu zaman uyumayabilirler ya da sadece ebeveynleriyle uyumak isterler. Bu durumu bir uyku bozukluğu olarak adlandırmak mümkündür.

Çocuklarda Gece Uykuları

Gece terörü nedir ve çocuğu nasıl etkiler?

Çocuklarda görülen uyku bozukluklarından biri, gece terörüdür. Genellikle uykunun ilk evresinde aniden çığlık atma, hızlı nefes alma, terleme gibi belirtiler gece terörü tanısının belirtileridir. Çocuk sabah kalktığında hiçbir şey hatırlamaz. Gece terörü yaşanan psikolojik bir nedene bağlanmak zorunda değildir. Fakat ruhsal travma, hassas yapı, kaygılı durum bu durumu tetikleyebilir.

Gece terörü çocukların %3’ünde görülür. 5-7 yaş arasındaki çocuklarda görülme olasılığı daha sıktır. Ailelerin endişelendirebilen bir durum olsa da panik yapmak yersizdir. Sadece böyle bir durumun yaşanma ihtimaline karşı çocuğun yattığı yerde güvenlik sağlanmalıdır. Gece terörü bazen epilepsi ile karıştırılabilir. Bu durumda klinik muayenenin yapılması tavsiye edilir.

Bu uyku bozukluğu nasıl çözülür?

Çocukların gece kâbus görerek ağlaması da sık rastlanılan davranışlardandır. Eğer çocuk bu durumu sabah hatırlamıyor, bundan kaygı duymuyorsa bu kâbus olarak sayılmayabilir. Yaşanan olay sıklaşırsa ve bu durumdan kaygı duymaya başlarsa, uykusunu rahatsız eden etmenler konuşulmalı, üzerine gidilmelidir. Gece terörünün epileptik bir nöbet olma olasılığı da dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. 

Bazen çocuklar yataklarında yatmak yerine ebeveyniyle yatmak ya da sürekli ayakta sallanmak isteyebilir. Bu durumun nedeni, çocuğun ebeveyninden destek alma ihtiyacı olabilir. Rüyalarının farkına varması, gün içinde korkmasına neden olacak olaylar yaşaması bu ihtiyacı şekillendiren etmenlerdendir. Yine çalışan annelerin çocukları da gün içinde annelerinden uzak kaldığı için geceleri anneleriyle yatarak kaybettikleri zamanı telafi etmeye çalışırlar. Böyle bir durumla karşılaşıldığında annenin ilk yapması gereken şey, çocuğunun yanında olduğunu ona hissettirmesidir. Anne, çocuğuyla beraber yatağına gidip bekler ve pes etmezse, zaten geçici olan bu durum aşılabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0