Çocuklarda Ergenlik Belirtileri

Çocuklar, belli bir yaştan sonra yetişkinliğe ilk adım olan ergenlik dönemine girerler. Çocuğunuzdaki ergenlik belirtilerini fark etmeniz ona, doğru yaklaşımları sergilemenizde yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Ergenlik Belirtileri

Ergenlik nedir?

Her çocuk belli bir yaştan sonra, yetişkinliğe ilk adım olarak ergenlik sürecine girer. Bu süreç, çocuk gelişiminin en önemli parçalarından biridir. Bu dönemde çocuklarda fiziksel, biyolojik ve psikolojik olarak pek çok değişim olur. Çocukların kişilikleri bu dönemde temellenmeye başlar. Davranışlar, ilgi alanları, dış görünüşleri bu dönemde şekillenir ve sürekli değişim hâlinde olabilir.

Ergenlikte nasıl değişimler gözlemlenir?

Çocukların ergenliğe giriş yaşları cinsiyetlerine ve yapısal özelliklerine göre değişiklik gösterebilir. Kız çocukları genellikle 9-10 yaşından itibaren ergenlik belirtileri gösterebilirken, erkek çocuklarında bu belirtiler 11-12 yaşında görülmeye başlar. Bu yaşlarda hipotalamusta salgılanan hormonlar nedeniyle, çocuklarda hızlı bir büyüme gözlemlenir. Çocukların boyları uzamaya başlar, sesleri kalınlaşır ve vücutları tüylenir. Erkek çocuklarının üreme organları bu dönemde gelişim gösterir. Sperm üretimi başlar ve erkeklik hormonu olarak adlandırılan testosteron salınımı artar. Testosteron; vücudun tüylenmesine, sesin kalınlaşmasına neden olur.

Kız çocuklarında olgunlaşma, erkeklere göre daha erken başlar. Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojenin salgılanması artar. Yumurtalıklar gelişir. Yumurtalık gelişiminin ardından menstrüasyon denilen aylık adet kanamaları başlar. Bu kanamalar genellikle çocuk 12 yaşındayken meydana gelir. Adet kanamalarının başlaması, yumurtalıkların üremeyi sağlayan yumurtaları üretmeye başladığı anlamına gelir. Yumurtalıklardaki döllenmeyen yumurtalar, bu kanama sayesinde vücuttan dışarı atılır. Regl kanamaları ilk sene düzensizlikler gösterebilir. Kanamanın süresi ve şiddeti çocuğun yapısal özelliklerine göre değişse de olması gereken süre 2-7 gün arasındadır. Östrojenin etkisiyle koltuk altı, bacaklar ve yüzde tüylenmeler başlar ve çocuğun sesi kalınlaşır.

Kemiklerdeki ve kaslardaki büyümeler bir süre sonra durur. Erkeklerin kemik gelişimi yaklaşık olarak 18-20 yaşlarında dururken, bu yaş kız çocuklarında 16-18 civarındadır. Çocukların ne kadar uzayacağı cinsiyetlerine, yapısal durumlarına, ırklarına göre değişiklik gösterir.

Çocukların fiziksel özellikleri dışında psikolojik durumları da değişir. Çocuklar ergenlik döneminde daha öfkeli ve hırçın olurlar. Anne babalarıyla daha çok çatışma içine girebilirler. Bu dönemde gençler, büyüdüklerini düşünerek daha özgür olmak isteyebilirler bu nedenle anne baba olarak çocuklara söz geçirmek zorlaşabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0