Çocuklarda Empati Duygusu

Empati, çocuğun zihinsel gelişim süreciyle ilgili olduğu kadar ailesinden örnek alacağı davranışlarla oluşan bir duygudur.

Çocuklarda Empati Duygusu

Çocukların empati duygusu nasıl gelişir?

Empati, bireyin toplumsal hayatta yaşaması sonucu gelişen ikincil bir duygudur. Çocuklarda empati duygusunun gelişimi konusunda yapılan araştırmalarda, ailesi tarafından ihtiyaçları özenle karşılanmış çocukların empati duygusuna sahip olduğu dikkat çekmiştir.

Yaradılış gereği hareketlerinin sonucu düşünmeyen, duygularını kontrol etmek konusunda sıkıntı yaşayan çocuklarda empati kurma gücü gelişmeyebilir. Yine yenidoğan bebeklerin, ebeveynlerinin yüz ifadelerini taklit etmesi empatinin ilk örnekleri olarak gösterilebilmektedir. Yani her çocuk empati konusunda farklı tepki verebilir.

Bebekler, karşılarındaki insanların kendilerinden farklı düşünceye sahip olduklarını bilseler de empati kurma becerilerini diğer insanların bilincine varana kadar geliştiremezler. Ancak beynin “limbik” adı verilen sistemini kullanarak yüz ifadelerinin verdiği duyguyu çözebilirler. Ayrıca empati duygusu gelişemeyen otistik çocukların “limbik” sisteminde anormal bir durum olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Ebeveynler çocuklarına empati duygusunu nasıl öğretebilir?

Empati duygusunun zihinsel gelişimle bir bağlantısı olduğu, yapılan araştırmalarda ortaya konan bir meseledir. Kendini fark eden çocukların aynı zamanda başkalarıyla empati kurma gücünün fazla olduğu tespit edilmiştir. Mesela oyuncak ayısının kollarının düştüğünü gören çocuk, ayının üzgün olduğunu düşünerek üzülmüştür. Yani ancak zihin gelişimini kendinin farkında olacak kadar tamamlayan çocuk önce etrafındaki olaylara, sonra da insanlara empatiyle yaklaşabilir.

Çocukların beyinleri, yaşadıkları ortama göre doğduktan sonra bile gelişmeye devam eder. Yaşları küçük olsa dahi çocuklar doğruyu ve yanlışı anlayacak kapasiteye sahiptirler. Eğer çocuğa nasıl davranması gerektiği öğretilecekse sınırlar ya da kurallar belirlemek yerinde olabilir. Bunun yanı sıra ebeveyn, davranışlarının onu yönlendiren önemli etmenler arasında yer aldığını unutmamalıdır. Çocuğa empati yapması öğretilecekse ebeveynin de aynı davranışta bulunması faydalı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0