Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Bastırılmış Duygular

Öfke duygusunun temeline baktığımızda altında utanç, üzüntü, çaresizlik, kararsızlık, hayal kırıklığı, küçük düşme, değersiz hissetme, köşeye sıkışmışlık hissetme duygu ve düşünceleriyle karşılaşabiliriz.

Çocuklarda Davranış Bozuklukları ve Bastırılmış Duygular

Bastırılmış duygulara sahip olan çocukların davranışları nasıldır?

Bebeklerde daha çok duyular şeklinde görülen olumsuz durumlar, çocukluk yaşlarında duygular şeklinde kendini gösterebilir.

Bebeğin yüksek sesten veya bir oyuncaktan korkması, ilkokuldayken öğretmen sınıfa bağırdığında onu kastetmemesine rağmen ona da bağıracağını hissetmesine sebep olabilir. Bu olumsuz durum kendisini doğal afetlere karşı aşırı hassas olma, sevdiği insanların başına kötü bir şey gelmesinden korkma gibi farklı şekillerde gösterebilir. Duygusal olarak hassas olan çocuklarda görülebilecek bu sıkıntıların sonrasındaki aşamalar depresyon, endişe bozuklukları ya da benzer psikolojik problemler olabilir. Çocukların doğru ele alınması, yapısal ya da psikiyatrik problemlerde bile endişe bozukluklarıyla ve davranış problemleriyle daha kolay başa çıkılmasını sağlayabilir.

Endişe, olumsuz duygularla başa çıkamayan çocukta çoğalır. Endişeyle başa çıkamayan çocukta, kendisini ifade etme çabasında davranış problemleri başlayabilir. Davranışları veya hissettikleri; endişe, takıntı ya da davranış problemleri şeklinde olan çocuğun sıkıntısını anlamak önem taşımaktadır. Bu sıkıntıları yaşayan çocukların sıklıkla öfke patlamaları yaşadıkları ve saldırgan oldukları gözlemlenebilir.

Yaşadığı küçük olayları bile endişe, takıntı ya da davranış problemi olarak yaşayan çocuğun sıkıntısını anlamak önemlidir. Bu çocukların zorlandıklarından, öfke patlamaları yaşadıklarını ve saldırgan davranışlara girebildiklerini gözlemleyebiliriz. Aslında çocuklarda ve pek çok yetişkinde görülen bu durumda yaşadığı zorluk, duygularını ayrıştırmakta ve bunun getirisi olarak tanımakta zorlanmaları olarak açıklanabilir.

Öfke duygusunun altında yatan sebepler nelerdir?

Çocuk resim yaparken yaşanan ufak bir aksilikte tüm masadakileri fırlatabilir, top oynarken ayağının takılarak yere düşmesinden sonraki yaşanan aksiliğe tepki göstermek için tepinerek ağlayabilir. Böyle zamanlarda, onu sakinleştirmeye çalışan bireylere saldırabilir veya istediği bir şey alınmadığında/yapılmadığında öfke patlamaları yaşayabilir. İlk bakışta öfkeli gibi görünen bu çocuğun davranışları incelendiğinde ve altındaki sebeplere bakıldığında, öfke olarak kendini gösteren davranışların karmaşık birçok duygunun dışa vurumu olduğu gözlemlenebilir.

Unutulmamalıdır ki sağlıklı çocuk, tüm duyguları değişik şiddette yaşayabilen çocuklardır. Bu örneklerde yaşanan duygu, şiddetli bir öfkedir ve yaşanan durumla orantısız derecede fazladır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0