Çocuklarda Beyin Gelişimi

Bebeklerin beyni doğduklarında neredeyse boştur ve yaşları ilerledikçe kazandıkları tecrübelerle bilgi birikimi sağlarlar. Çocuğunuzun beyin gelişimi hakkında bilgi sahibi olmanız onu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Çocuklarda Beyin Gelişimi

Bebeklerin beyin gelişimi nasıl gerçekleşir?

Hepimiz mevcut bilgi ve becerilerimizin çoğunu bebeklik döneminde öğrendik. Yürüme, konuşma gibi motor becerileri ve çevremizdekileri algılayıp tanımlamayı bebeklik dönemindeki beyin gelişimimiz sırasında kazandık. Bu gelişimi, kendi anne babalarımızın yardımı ve dikkatiyle birlikte sorunsuz olarak tamamladık. Ebeveyn olarak sizin de çocuğunuzun beyin gelişiminin sağlıklı tamamlamasına dikkat etmeniz gerekebilir.

Yenidoğan bebekler, dünyaya geldikleri ortama yabancıdırlar ve etraflarında olup bitenlere anlam verebilmek için duyularına ihtiyaç duyarlar. Çevrelerini dikkatli bir şekilde dinler ve izlerler. Bebekler konuşarak iletişim kuramadıkları için buna ihtiyaç duyar. Bebekler yeni şeyler tecrübe ettikçe beyinlerindeki nöronlar arasındaki bağlar artar. Böylece öğrendikleri bilgileri ortak özelliklerine göre gruplandırabilirler.

Bebekler somut kavramları anlayabilir mi?

Bebekler ilk zamanlarda soyut kavramlar konusunda başarılı olmayabilirler. Somut varlıkları bile yeni yeni anlamlandıran beyinleri, bu soyut kavramları algılamakta ve düşünmekte güçlük çekebilir. Bebekler tecrübe kazandıkça düşünme şekilleri de değişir. Bebeğin içinde bulunduğu çevre, beyin gelişimi üzerinde etkili olabilir. Müzikle ilgilenen bir ailede yetişen çocuk, müziğe daha yatkın olabilir. Bu çocukların genelde müzik kulağı gelişmiş olur ve notalara daha rahat ayırt edebilirler. Ailelerinin desteğiyle de kariyerlerini müzik üzerinden ilerletebilirler. Yapılan araştırmalarda müzik çalmanın 10 yaşından sonra zorlaştığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni, işitme gelişiminin yavaşlaması ve notaların ayırt edilmesinin zorlaşmasıdır.

Çocukların beyin gelişimini tamamlamaları uzun süren bir durumdur. Bu süreç ergenliğin sonuna kadar sürebilir. Bu gelişim sürecinde çocuklar otokontrollerini, dil gelişimlerini ve benzer becerilerini geliştirirler. Dil gelişimi çocuklarda genellikle 6-7 yaşına kadar sürer. Dil öğrenimi 6 yaşına kadar beynin iki yarım küresi tarafından yürütülür ve daha sonra bu süreç sol yarım küre gelişimini tamamladıktan sonra sona erer. Bazı çocukların tedavi amacıyla sol yarım küresi alınabilir. Bu durumda beynin sağ yarım küresi, alınan yarım kürenin görevlerini üstlenir ve çocuk dili kullanmaya devam eder.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0