Çocuklara Sınır Koymanın Önemi

Okul öncesi dönemde bulunan çocukları bazı sınırlar çerçevesinde hareket etmeye alıştırmak, onların hayatlarının ileriki dönemlerinde, sosyal yaşantılarında fayda sağlayacaktır. Çocuğunuza bazı sınırlar koymak için neler yapabileceğiniz hakkında bazı yöntemlerden söz etmek mümkündür.

Çocuklara Sınır Koymanın Önemi

Çocuklara neden sınır koymalıyız?

Çocuğunuza bazı sınırlar koymak ve ondan bu sınırlara uymasını istemek, onun hayatını daha kolay hâle getirmek, güvende olmasını sağlamak, sosyal hayatında yaşayabileceği uyum sorununu ortadan kaldırmak için önemlidir. Ayrıca dürtülerini kontrol altında tutmasını, disiplinli olmasını, davranışlarının sonuçlarını öğrenmesini sağlamak ve iletişim becerilerini artırmak konularında da sınırlar faydalı olacaktır. Çocuğun sosyal becerilerinin artması, sorumluluk duygusunun gelişmesi için de bazı sınırlar koymak gerekli görülebilir.

Çocuğunuza bazı sınırlar çerçevesinde hareket etmesini öğretmek için ona seçenekler sunarak işe başlayabilirsiniz. Yemek vaktinde ona sadece iki seçenek sunarak bunlardan birini seçebileceğini söylemeniz işe yarayacaktır. Çocuğunuza sınırlar koyarken kısa ve net cümleler kurmaya, ona uygun bir şekilde bunu anlatmaya özen göstermelisiniz. Evde uyulması gereken bazı kurallar belirlemelisiniz, uyku, yemek gibi şeyler için belirli saatler belirleyerek çocuğunuzdan bunlara uymasını isteyebilirsiniz. Ancak çocuğun uyabileceğinden çok daha fazla kural koymamaya özen göstermelisiniz. Bu konuda dengeyi sağlayarak koyduğunuz kuralların uygulanıp uygulanmadığını sıkı bir şekilde takip edin. Koyduğunuz kurallar için çocuğunuzun ilgisini çekecek görsellerle süslenmiş bir tablo oluşturabilirsiniz.

Kuralları oluşturduktan sonra bunlara ailenin bütün bireylerinin uymasına özen gösterin. Çocuğun uyması istenen kurallara ebeveynlerin uymaması, onun için olumsuz örnek olacaktır. Çocuğunuz bu kurallara uymadığı zaman sakin fakat kararlı bir ses tonuyla kuralları ona hatırlatmalısınız. Kuralları tekrar ederken ondan, yalvarır bir şekilde bunları istememeye özen göstermelisiniz. Uymadığı kuralların sonucunu yaşamasına özen gösterin. Örneğin dışarı çıkarken mont giymek istemediğinde, montu giymek veya evde kalmak seçeneklerinin olduğunu çocuğunuza söyleyebilirsiniz. Çocuğunuz kurallara uyduğunda onları fazlaca övmemeye, kuralları yerine getirmediğinde ise onu eleştirmemeye özen gösterin. Bunun yerine çocuğunuzun yaptıkları hakkında onunla konuşarak onu kurallara uyması için teşvik etmeniz daha faydalı olacaktır. Çocuğu teşvik etmek, kurallara uygun davranışlara devam etmesi için cesaretlendirici olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0