Çocuklara Sınır Koymak

Çocukları belli sınırlar çerçevesine sokmak, çocukların en istemediği durum olabilir. Bu durumu eğlenceli ve yapıcı bir hâle getirmek ebeveynin elinde olabilir.

Çocuklara Sınır Koymak

Çocuklara neden sınır koymalıyız?

Çocuklarda görülen aşırı hareketlilik, ebeveynlerin çözüme ulaşmada zorlandıkları bir süreçtir. Bu sürecin anahtarı, çocuğa sınırlar koyabilmektedir. Ebeveyn, yaptığı bir hareket sonrası çocuğa “Hayır!” diyecekse önce bunu iyice düşünmelidir. Belki de o hareket, görmezden gelindiğinde çok da büyük problemlere yol açmayacaktır. Bu şekilde ilerlenirse gerçekten kabul edilemez bir davranış olduğunda ve buna “Hayır!” denildiğinde, kelime bir anlam kazanacaktır.

Sınır koymak, çocuğu netliğe götüren bir davranış şeklidir. Çocuk bu sınırlar sayesinde neyi yapıp neyi yapmaması gerektiğini bilir ve bu kendisini güvende hissetmesine olanak sağlar. Ebeveyn sınırlar konusunda esnek olursa bu durum çocuğun gevşemesine yol açacaktır. Yani bugün yapması yasak olan bir şeye yarın izin verilirse sınırların bir önemi kalmaz. Ayrıca bu durum çocuğun kafasını karıştırıp onu endişelendirebilir.

Yine sınırların esnek olması, çocuğun her istediğini yaptırabildiğini gösterir. Mesela yapmasını istemediğiniz bir davranışa sürekli “Hayır!” diyebilir, onun sizin üstünüze gelmesiyle pes edip “Evet.” diyebilirsiniz. Bu durumda çocuk, eğer isterse ebeveyninin üstüne giderek yapmak istediği şeyi elde edebildiğini öğrenir. Zira bu, ebeveyn için hiç de hoş olmayabilir. Aslında çocuk bu tip bir davranışı sergilerken yaramazlık yapmak istemez. Sadece bağırarak elde edebileceği bir şey olduğunu öğrendiği için heyecanlıdır ve bunu sürekli uygulamak ister.

Çocuğa sınır koymanın faydası nedir?

Yenidoğan bebekler, etrafının farkında olmadığı için ebeveynini kandırmak gibi bir eylemde bulunmaz ama büyümeye başladığında durum değişir. İşte bu zamanlarda hem çocuğun güvenliği hem de sosyal ortama uyum sağlayabilmesi adına birtakım sınırlar koymak mecburi olabilir. Bu sınırları çocuğa açıklamak ve onunla uzlaşmaya varmak her zaman güven verir. Üstelik çocuklar eğitim hayatlarında da buna bağlı olarak başarı kaydedebilirler. Sosyal ortamlarında popüler ve girişken olan bu çocukların karşısında yer alan baskıcı ve otoriter ebeveynin çocuklarında aynı başarı görülmeyebilir. Çocuk ne kadar eleştirilirse bir o kadar kendine olan güvenini kaybeder. Böylelikle sosyal çevresinde, okulunda istenmeyen, az sevilen, derslerinde başarı gösteremeyen bir çocuk hâlini alır. Bu sebeple sınır koymak ile otoriter olmak arasındaki ince çizginin ayırtına varmakta fayda vardır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0