ÇOCUKLARA KOMPOZİSYONU ÖĞRETMEK

Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Şekilleri çizmeyi öğrenen çocuklar, bu şekilleri bir araya getirerek bir kompozisyon oluşturabilirler. Çocukların çizdikleri şekillerden kompozisyon oluşturabilmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Çocuklara kompozisyonu öğretmek daha iyi şekiller çizmesine yardımcı olabilir.

ÇOCUKLARA KOMPOZİSYONU ÖĞRETMEK

Çocuklara Kompozisyonu Öğretmek İçin Ne Yapabiliriz?

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık kapasitesine sahiptir. Onlar çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilirler. Bu durum onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmasını sağlar. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Normalde çocuklar destek almadan da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulabilirler. Fakat ebeveyn desteği ve yönlendirmesi sayesinde sahip oldukları potansiyelin daha kalıcı olması sağlanabilir. Böylece çocuklar büyüdüklerinde de yaratıcılıklarını koruyabilirler.

Çocuklara kompozisyonu nasıl öğretebiliriz?

Sanatsal faaliyetler, çocukların kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilmeleri için çok iyi bir araçtır. Sanatın herhangi bir dalı, çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Fakat resim, uygulaması ve ulaşılması en kolay sanat dalı olduğu için çocuklar resim yapmayı daha çok tercih edebilir. Sanatsal faaliyetler, çocukların sahip olduğu potansiyelin birer beceriye dönüşmesini sağlar. Böylece çocuk bu becerisini yetişkinliğe kadar sürdürebilir. Resim, belirli ögelerden oluşur. Bu ögelerin temeli de çizgidir. Çizgiler sayesinde şekiller ortaya çıkarılır. 3 yaş civarındaki çocuklar, daha önce yaptıkları karalamalarda tekrar eden şekilleri gözlemlerler. Daha sonra bu şekilleri kullanabilmek için o karalamaları taklit etmeye başlarlar. Fakat çocuklar bu şekillerin ne olduğunu ya da nasıl kullanacaklarını bilmezler. Rastgele şekiller çizerek bu şekilleri düzeltmeye çalışırlar.

Şekilleri çizmeyi öğrenen çocukların düzgün bir ürün ortaya çıkarabilmeleri için bu şekilleri kullanarak bir kompozisyon oluşturması gerekir. Böylece yaptıkları resim bir olay anlatabilir. Fakat kendi kurallarına göre yaşayan çocuklara kompozisyon öğretmeye çalışmak biraz zor olabilir. Çünkü onlar çizdiği figürleri bir olay örgüsüne bağlı kalarak yerleştirmek istemeyebilirler. Çocuklar, çizdikleri insan figürünün zeminde değil de havada durmasını isteyebilir ya da uzakta görünmesi gereken bir ağacı çizmesi gerekenden daha büyük çizebilir. Ama çocuğunuza kendiniz örnekler çizerek, onun çizimleriyle arasındaki farkları gösterebilir ve kompozisyonu kavramanı anlamasını sağlayabilirsiniz.

ŞEKER HASTALIĞININ PSİKOLOJİK ETKİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0