ÇOCUKLARIN İHTİYAÇ DUYDUKLARI UYKU SÜRELERİ

Çocukların gelişim dönemlerinde en büyük ihtiyaçlarından biri de uykudur. Çocukların ihtiyaç duydukları uyku süreleri, bulundukları yaşa göre değişkenlik gösterebilir. Çocukların sağlık durumları da uyku sürelerini etkileyen faktörler arasındadır. Çocuklar kaç saat uyur gelin beraber bakalım.

ÇOCUKLARIN İHTİYAÇ DUYDUKLARI UYKU SÜRELERİ

Çocuklar kaç saat uyur?

Uyku, yetişkinlerin olduğu gibi çocukların da temel ihtiyaçlarından biridir. Her insanın ihtiyaç duyduğu uyku süreleri değişkenlik gösterebilir. Çocukların sağlıklı gelişimi için içinde bulundukları gelişim dönemine uygun, yeterli miktarlarda uyumaları gerekmektedir. Çocuklarda ihtiyaç duyulan uyku miktarları, yetişkinlere oranla daha fazla olacaktır. Çocukların bulundukları yaş, ihtiyaç duydukları uyku sürelerinde değişkenlik gösterir. Çocuklar büyüdükçe daha az uykuya ihtiyaç duyacakları söylenebilir.

Yeni doğan bebekler, genellikle günde ortalama 16 ila 18 saat arası uykuya ihtiyaç duyacaktır. Bu durum da yeni doğan bebeklerin, günün yaklaşık %80’ini uyuyarak geçirdiği sonucunu çıkarabilir. Bebekler 3-4 hafta civarındayken gün içinde 7 veya 8 kere farklı zamanlarda uyuyabilirler. 6. haftanın ardından ise gün içindeki bu uyku dönemleri 2 ila 4 sefer arasında görülebilir. 6. haftadan itibaren görülmeye başlanabilecek bu uyku dönemleri, 3-4 haftaya oranla daha uzun olacaktır. 28. haftadan itibaren ise bebeklerin çoğu bütün gece boyunca uyuyabilirler.

1 yaş civarında bulunan bebeklerin ise günün hemen hemen yarısını uyuyarak geçirmeye ihtiyaç duyacağı söylenebilir. 2-5 yaş arası dönemde bulunan çocuklara günde 13 ila 15 saat arasında uyku genellikle yeterli olacaktır. Çocukların 6-8 yaş arasında bulunduğu dönemde günde ortalama 12 saat, 8-10 yaş arası dönemde bulunan çocukların ise günde ortalama 11 saatlik bir uyku dönemi geçirmeleri onların uyku ihtiyaçlarını karşılamaya yetebilir. Çocukların 10 yaşından ergenlik dönemine kadar ise günlük ortalama 10 saat uyumaları, uyku ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Çocukların bulundukları yaşlar gibi sağlık durumları da uyku ihtiyaçlarında değişkenlik gösterebilir. Çeşitli sağlık problemleri yaşayan çocukların, sağlıklı çocuklara oranla daha fazla uyku ihtiyaç duyacağı söylenebilir.

Anne ve babaların, çocukların içinde bulundukları gelişim dönemini ve sağlık durumlarını göz önünde bulundurarak ne kadar uykuya ihtiyaç duyacaklarının farkında olmaları çocukların uygun bir uyku düzenine sahip olup olmadıklarını belirlemek açısından faydalı olacaktır.

ÇOCUKLARIN GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ETKİNLİKLERİ BELİRLEMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0