Çocuklar İçin Güneş Koruyucusu Seçimi

Güneşin zararlı etkilerine karşı çocuğunuzun hassas cildini korumak ekstra özen gerektirir. Çocuğunuzu her zaman güneşten kaçırmanız mümkün olmayabilir. Bu sebeple güneş koruyucusu kullanmayı alışkanlık hâline getirmeniz faydalı olacaktır.

Çocuklar İçin Güneş Koruyucusu Seçimi

Çocuğumu güneşin zararlı etkilerinden nasıl korurum?

Çocuğunuza evden çıkmadan önce pantolonunu giydirmek ne kadar doğal bir eylemse güneş kremini sürmek de o kadar doğal ve gereklidir. Günümüzde güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına karşı bir kalkan görevi gören pek çok ürün üretilmektedir. UVA ışınları cildi yaşlandırırken UVB ışınları cilt yanıklarına sebep olur. İki ışın da insan sağlığı açısından tehlikeli olan morötesi ışınlardır ve cilt kanserine sebep olurlar. Bu sebeple bir güneş koruyucu seçerken morötesi ışınlara karşı koruması olduğundan emin olmanız önemlidir.

Çocuğunuz için güneş koruyucu seçerken dikkat etmeniz gereken tek konu morötesi ışınlara karşı koruması değildir. SPF değeri de önemli bir noktadır. SPF değeri alacağınız koruyucunun ne kadar koruma değeri olduğunun göstergesidir. Örneğin 30SPF’lik bir koruyucu tercih ediyorsanız bunun anlamı güneşte kalacağınız sürenin otuz katı kadar süre koruma altında olduğunuzdur. Yani korunmadan güneş altında 10 dakika boyunca kalabiliyorsanız 30SPF’lik bir koruyucuyla otuz katı kadar sürede yanmazsınız.

Ancak yanma konusu kişiden kişiye, çocuktan çocuğa ve güneşe hangi saatte maruz kalındığına göre değişir. Bu sebeple çocuğunuz için kullanacağınız güneş koruyucuyu güneş ışığına aşırı maruz kalacağı günlerde saat başı tazelemeniz yanma riskini ortadan kaldırır. Çocuğunuz için güneş koruyucu seçerken en az 15 SPF içermesine dikkat etmeniz gerekir.

Güneş koruyucusu seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Koruyucuların birçoğu çocuğunuzun cildinde nemlendirici etki yaparak kurumaların da önüne geçmeye yardımcı olur. Koruyucu tercihinizi parfümsüz ve krem ürünlerden yana yapmanız önerilir. Sprey ürünlerin kullanımı kolay olsa da göze kaçma riski vardır. Çocuğunuz kremini kendi başına kullanmak istediğinde böyle bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ne tip bir koruyucu seçerseniz seçin önemli olan koruyucuyu açıkta kalan her bölgeye eşit miktarda dağıtmanızdır.

Cilt tarafından yeteri kadar emilmemesi koruyucunun etkisini azaltır. Güneşe çıkmadan 30 dakika önce koruyucu kullanmak emilim açısından yeterli bir süredir. Böylelikle kıyafetlerine bulaşmaz ve ziyan olmaz.

Cilt ve yüz için farklı tipte ve SPF değerinde koruyucular tercih edebilirsiniz. Fazla hassas bölgeleri daha iyi korumak gerektiği için yüz için daha yüksek koruma iyi bir seçenek olabilir. Kulak üstü, burun, ayağın üst kısmı ve omuzlar çok hassastır. Bu bölgelere süreceğiniz kremi daha sık tazelemek korumayı destekleyecektir.

Dudak bölgesi de güneş korumasına ihtiyaç duyar. Bu amaçla üretilmiş güneş koruyucularını tercih etmeniz nemlendirici etkisi de göstereceği için kış döneminde soğuğun yol açtığı çatlaklara iyi gelebilir.

Çocuğunuzu hangi korucuyla korursanız koruyun bunu muhakkak alışkanlık hâline getirin. Ayrıca çocuğunuzla ilgilenen diğer yetişkinleri bu konuda bilgilendirin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0