Çocuk Resimlerinin Evreleri

Birçok çocuk kendisini, resim yaparak ailesine ifade etmeye çalışacaktır. Yaklaşık 2 yaşından itibaren çizim yapmaya başlayan çocuklar zamanla resim konusunda gelişim gösterirler. Çocuk resimleri hakkında ebeveynlerin bilmesi gereken bazı noktalardan bahsedilebilir.

Çocuk Resimlerinin Evreleri

Resim yapmanın evreleri nelerdir?

Çocuklarda bedensel ve zihinsel gelişime paralel olarak sanatsal faaliyetlerde de gelişim meydana gelmektedir. Çocuğunuzun sanatsal faaliyetleri, henüz bebeklik döneminde yaptığı çizgiden, ergenlik zamanına kadar geçen süre zarfında sürekli olarak gelişim içerisindedir. Bu gelişim uzmanlarca 5 temel döneme ayrılmıştır.

Karalama evresi (2-4 yaş), çocukların bu dönemde kâğıt üzerine gelişi güzel çizgiler çizdiği gözlemlenir. Bu dönemde çocuğunuza bir nesnenin nasıl çizileceğini göstermeniz onu rahatsız edebilir. Elbette yönlendirici olmanızda fayda vardır. Fakat bunun, ona çizme olanağı sağlanması ve malzemeyi kullanmaya cesaretlendirici şekilde olması fayda sağlayacaktır. 1.5 ile 4 yaş arasındaki çocuklarda ilk görsel imajın belirdiği ve çizimde hızlı bir gelişimin başladığı gözlemlenebilir. Genel anlamda çocuk çizimleri 3 ana kategoride toplanır. Bu kategoriler, kontrollü karalamalar, isimlendirilen karalamalar ve bir rahatsızlığı dile getiren karalamalar veya çizgiler olarak belirtilir.

Şematik öncesi dönemde (4-7 yaş) çocuk, kendi duygu ve düşüncelerini ortaya koyacak girişimlerde bulunur. En çok insan figürü çizdikleri gözlemlenmiştir. Bunun haricinde etrafında gördüğü objeleri de kâğıda gelişi güzel bir şekilde çizdiği görülmektedir. Yine bu dönemde çocukların kişilik ve gelişim özelliklerini resimlerle açıklamaya çalıştıkları görülmektedir.

Şematik dönemde (7-9 yaş) çocukta belirgin bir şekilde kavram gelişimi görülmektedir. Çocuk, resimlerinde çevresinde gördüğü cisimleri betimlemeye çalışmaktadır. Bu dönemde çocuk resimlerinde ev ortamından çıkıp, etrafta gördüğü şeyleri çizmeye ve çizeceği cisimleri yatay bir çizgi üzerine yerleştirmeye başlamıştır.

Gerçekçilik döneminde (9-12 yaş) çocuklar toplumun bir parçası olduklarının bilincindedir ve bu bilinç durumunu resimlerine de yansıtmaktadır. Resimleri eski çizimlerine nazaran daha çok ayrıntı ve gerçeklik içermeye başlamıştır. Renkleri de gelişi güzel seçmek yerine, gerçekliğe uygun bir şekilde seçmeye dikkat etmektedirler. Çocuk, resimde belirli kalıplara girmeye ve yaptığı resimleri etrafına göstermekten kaçınmaya başlamıştır.

Görünürde doğalcılık döneminde (12-14 yaş) çocuklar giderek doğal çevrelerinden haberdar olmaya başlarlar ve gördükleri cisimlerin boyutlarını, orantılarını ve derinliklerini resimlerine yansıtmaya çalışırlar. İnsan figürünün ayrıntılarıyla çizildiği ve cinsel özelliklerin resme yansımış olduğu gözlemlenir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0