Çocuk Gelişiminde 2. Yıldan Sonra Arkadaşlık İlişkileri

Arkadaşlık ilişkileri özellikle 2 yaşından büyük çocukların kendilerini tanımasında ve farkına varmasında önemli bir rol oynar. Sosyal karşılaştırmalar yapmak arkadaşlık ilişkilerinin temelini oluşturur. Bu dönemde arkadaşlık, genellikle bazı ortak eylemleri yerine getirmek için yakınlığı ve paylaşımcılığı barındırır.

Çocuk Gelişiminde 2. Yıldan Sonra Arkadaşlık İlişkileri

Çocuk gelişiminde arkadaşlığın önemi nedir?

Arkadaşlar, duygusal açıdan destek sağladığı gibi empati duygusunu geliştirmeye de yardımcı olur. Bu dönemdeki çocuklar için empati duygusu henüz yetişkinler gibi gelişmiş olmasa da emekleme dönemindedir. Çocuklar kendilerini zaman içinde, edindikleri arkadaşlarının yerine koyarak davranmaya başlarlar. Bu nedenle arkadaşlar çocuk gelişiminde, özellikle toplumsal hayata hazırlık anlamında önemli bir yer tutar. Çoğu çocuk arkadaş edinmeye meyilli sosyal bir kişiliğe sahipken bazıları da yalnız kalma eğilimindedir. Bu durumun oluşmasına kişiliklerinin etkisi olabileceği gibi sosyal becerilerinin düşük olması da bir ihtimaldir.

2 yaş döneminde arkadaşlık ilişkileri nasıldır?

2 yaşındaki çocuklar, arkadaşlıklara genelde benmerkezci şekilde yaklaşmaktadır. Bu nedenle karşılıklı bir dayanışma içinde olmaktan ziyade paralel bir oyun sistemi içinde arkadaşlık kurarlar yani arkadaşlarını taklit ederek benzer oyunları birlikte ama tek başlarına oynarlar. Zaman içinde, empatinin ve dayanışmanın gelişmesiyle oyunlar daha karmaşık bir hâle bürünür. Çocuk grupları genelde popüler, normal ve dışlanmış çocuklardan oluşur. Popüler olan çocukların oyunlara katılma, yönlendirme ve yeni arkadaş edinmeleri daha kolay bir durumdur. Tersi durumda olan çocukların ise arkadaş gruplarına katılmada daha çekingen kaldıkları görülür. Reddedilen çocukların dayanışma, empati gibi duygularının tersi yönde geliştiği ve oyun bozan davranışlarda bulundukları görülmektedir. Reddedilen çocukların, sosyal becerileri kazanma deneyimlerinden uzak kaldıkları da çoğu zaman yaşanılan bir durumdur. Diğer çocuklar tarafından özenilen bir fiziksel özelliğin olması ya da erken olgunlaşmalar, çocukların arkadaş seçimlerinde etkili olan olgulardır.

İnsanlar sosyal canlılardır. Doğar doğmaz sosyal ilişkiler kurmaya meyilli ve isteklidirler. Yenidoğan bebekler akranlarıyla karşılaştıklarında, yetişkinlere nazaran onlara daha çok dikkat ettikleri ve izledikleri görülebilir. İki yaşındaki çocukların etkinliklere katılma ve sosyal bir birey olma içgüdüleri ortaya çıkar. Her ne kadar henüz işbirliğine dayanan oyunların ve etkinliklerin erken olduğu bir dönem olsa da çocuklar arkadaşlık kurmayı ve onlarla birlikte kendi oyunlarını oynamayı severler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0