Çocuk Gelişimde Tiyatronun Rolü

Tiyatro çocukların hem izleyici olarak hem de oyuncu olarak dâhil olabildikleri, gelişimleri açısından pek çok destekleyici özelliği olan bir aktivitedir. Çocukların tiyatro konusunda hangi konumda olduklarından bağımsız olarak, içeriklerin, dilin ve yaklaşımın çocuğa uygun olması önemlidir. Ebeveynler çocuklarına küçük yaştan itibaren tiyatro sevgisini aşılarlarsa yetişkinlik dönemi için güzel bir alışkanlık kazandırılmış olurlar.

Çocuk Gelişimde Tiyatronun Rolü

Tiyatro izlemek çocuklara keyif mi verir?

Tiyatro çocuklar için izlemesi keyifli olan bir sanat dalından çok eğitici bir aktivitedir. Çocuklara öğretilmek istenen pek çok kavram tiyatro aracılığıyla aktarılabilir. Çocuklar bir tiyatro oyununun izleyicisi konumundayken kendilerini sahnede olup bitenle bağdaştırır. Oyunun ne gibi bir içeriğe sahip olduğu çocukta oluşacak kazanımlar konusunda belirleyicidir. İzlenen oyun, çocuk psikolojisinde uzman kişilerce hazırlanırsa çocukların gelişimi açısından önemli desteklerde bulunabilir. Bu nedenle oynanan oyunların içeriği, üslubu veya sergilenen davranışlar çocukların örnek alabileceği biçimde ve kavrayabilecekleri netlikte olmalıdır.

Çocuk gelişiminde tiyatronun rolü nedir?

Tiyatro izlemek, sahnedeki olayları yaşıyormuş hissi uyandırır. Sahnede sergilenen oyunla kendini bağdaştıran çocuk, olayları değerlendirme ve empati yeteneğini geliştirir. İzlerken farkında olmasa bile haklı ve haksız yanları kendini oyuncunun yerine koyarak belirler. Çocuklar izledikleri tiyatro oyunlarından bu derece etkilendikleri için pek çok oyunda yaş sınırı bulunur. Sergilenen oyunun içeriği bu nedenle çocuğun hangi yönünü destekleyeceği açısından önemlidir. Çocuklar için uygun olmayan ve kötü örnek oluşturabilecek içerikler çocuğu olumsuz etkilerken, paylaşmak, dürüstlük veya arkadaşlık gibi kavramları işleyen oyunlar olumlu yönde etkiler. Ebeveynlerin çocuklarının izleyecekleri oyunlarda şiddet veya saldırganlığı özendirici içeriklerin bulunmadığına, çocuk için eğitici ve öğretici olduğuna emin olmaları gerekir.

Tiyatro izleme alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren çocuklara kazandırılması gerekir. Bununla birlikte bir tiyatroda görev almak da çocuk için pek çok yönden geliştiricidir. Sahnede olmak ve bir grup insanla uyumlu davranışlar sergilemek bir nevi bir takım oyunu gibidir. Çocuğun kendi yeteneklerini keşfetmesini ve başkalarının yeteneklerini gözlemlemesini sağlar. Ayrıca ekipçe hareket etmek çocuklarda sorumluluk bilincini artırır. Sahneye çıkmak çocuklardaki öz güveni destekler. Bunlara ek olarak çocuk topluluğun bir parçası olarak hareket etmeyi öğrendiği için hayatın işleyişi hakkında fikir sahibi olur.

Tiyatro izleyicisi olmak da oyuncusu olmak da çocukları pek çok açıdan destekler. Çocukların sanat sevgisini besleyen bu aktivite gelişimin her alanı için oldukça faydalıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0