Çocuğunuzun Zihinsel, Sosyal ve Duygusal Gelişimi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

İyi anne ve baba olma sanatı doğuştan öğrenilen bir şey değildir. Bazen onun için en iyisini yaptığınızı düşündüğünüz hâlde çocuğunuzun gelişimini engelliyor, psikolojisine zarar veriyor olabilirsiniz. Daha iyi ebeveynler olup çocuğunuzun gelişimini desteklemek, potansiyelini ortaya çıkarmak için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Çocuğunuzun Zihinsel, Sosyal ve Duygusal Gelişimi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Çocuğun gelişimi için profesyonel yardım almak doğru mudur?

Çocuk, ikinci yılın başlarında önüne çıkan her şeyi alıp inceleyen, denemek isteyen, kullanan, hatta ağzına sokan küçük bir bilim insanıdır. Çocuğunuz oynarken öğrenir. Basit oyuncaklar seçerek çocuğunuzun kendi hayal dünyasını kurmaya teşvik edin. Çocuğunuzun el-göz koordinasyonunun, motor becerilerinin, yeterlilik hissinin gelişmesine yardımcı olacak yumuşak oyuncaklar ve küpler seçin, çocuğunuzu bunlarla oynamaya teşvik edin. Çocuğunuzun ritmine ve duygu durumunun değişimine dikkat edin. Uygun sıklıkta disiplinle birlikte (bağırmadan veya vurmadan) teşvik edici, destekleyici olun. Ona sürekli kılavuzluk yapın. Çocuğunuzu giydirirken, beslerken; çocuğunuza banyo yaptırırken, onunla oynarken, yürürken yetişkin diliyle konuşun. Çocuğunuza bakan ve onu gözeten kişilerin, çocukla sevgi dolu bir ilişki kurabilmenin ne kadar mühim olduğunu anladıklarından emin olun. Onun anlayacağı şekilde tane tane, yavaş konuşun ve çocuğunuzun yanıt vermesini bekleyin. Siz de çocuğunuzla diyalog kurarken onu geçiştirecek cevaplar vermeyin. Geçiştirildiğini düşündüğü cevaplar, onu dinlemediğinizi düşünmesine yol açar.

Çocuğunuz bazen negatif davranabilir; uykuya, yemeğe itiraz eder, ağlama krizleri geçirebilir. Kendi başına mutlu bir biçimde oynayabilir ancak oynamak için oyuncaklardan çok insanları tercih edebilir. Genelde, “paralel oyun” adını verdiğimiz yan yana oturarak iki ayrı oyun oynamak isterken bazen de iki, beş dakika arasında birlikte oynamak isteyebilir. Sizi güldürmekten hoşlanır, bir mizah duygusu gelişir. Güldüren, ilgi çeken hareketleri tekrar tekrar yapar. Kendisiyle konuşulduğunda sizi dikkatle dinleyebilir. Bir olay ve nesneyi size göstermek için eliyle çekiştirebilir. Yanlış davranınca suçluluk belirtileri gösterir. Övülen davranışları tekrarlar. Bu nedenle değişen ruh hâlleri, duygu ve davranışlar sergilemeye başlar. Tüm bu olan değişiklikler büyüme olayının bir parçasıdır. Bunların yanı sıra inatçılık, söz dinlememe, şaşkınlık, kaygı, öfke, bağımsızlık, duygulanma ve üzüntü göstergeleri de artık mevcuttur. Gün geçtikçe daha bağımsız hareket etmeye ve söz dinlememeye başlar. Duygusal gelişime destek olmak için bebeği, olumlu ve olumsuz yanlarıyla kabul etmeniz ve onu reddetmemeniz gerekir. Onun verdiği işaretlere karşı hassas olun ve olayları onun açısından da görmeye çalışın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0