Çocuğunuzun Güvenliği İçin Evde Alabileceğiniz Önlemler

Bebeğiniz emeklemeye ve yürümeye başladığında evinizde kazaya sebebiyet verebilecek tehlikeler çocuğunuzun hayatını tehdit edebilir. Evinizin çocuğunuz için daha güvenli bir yer olabilmesi için yapabileceklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun Güvenliği İçin Evde Alabileceğiniz Önlemler

Bebeğiniz emeklemeye ve yürümeye başladığında evinizde kazaya sebebiyet verebilecek tehlikeler nelerdir?

Ev ortamı, hareket etmeye başlayan çocuklar için kazaya sebep olabilecek tehlikeyle doludur. Her kaza önlenemese de evinizde yapacağınız ufak değişikliklerle riskleri azaltabilirsiniz. Tabii ki sadece bu önlemler yeterli olmaz, ebeveyn olarak çocuğunuzu sürekli takip etmeniz gereklidir.

Mutfak, banyo gibi odalar çocuklar için çok tehlikelidir. Çocuğunuz ıslak zeminde kayabilir, kesici aletlerle kendini yaralayabilir ya da elektrikli aletlerle oynarken akıma yakalanabilir. Çocuğunuzun evin bu tarz tehlikeli yerlere girmesini önlemek için kapı kilitleri ya da kancalar kullanabilirsiniz. Böylece çocuğunuz sizin gözetiminiz olmadan buralara giremeyecektir. Fakat kilitleri ve kancaları çocuğunuzun göremeyeceği şekilde açmaya çalışın. Zamanla sizi gözlemleyerek bunların nasıl açıldığını öğrenebilir. Evinizde bulunan bütün dolap ve çekmeceleri kilitlerle kapalı tutun. Çocuğunuzun üstüne devrilebilecek eşyaları duvara sabitleyin.

Evinizin çocuğunuz için daha güvenli olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Pencereleriniz yerden ne kadar yüksek olursa olsun buralara da pencere tipinize uygun koruyucular takmayı ihmal etmeyin. Çocuğunuzun boyu, pencerelere yetişmese bile başka eşyalarla tırmanabilir. Pencerenizde kullandığınız perde ve şerit perde iplerinin kısa olmasına dikkat edin. Çocuğunuzun bu iplere dolanıp boğulabilir ya da takılıp düşebilir.

Çocuklar elektrik prizleriyle oynamayı çok sever. Parmaklarını ya da başka cisimleri prizin deliklerine sokmaya çalışırlar. Fakat elektrik akımına kapılabilirler. Çocuğunuzun buralara dokunmaması için boş prizlerinize mutlaka koruyucu takın. Evin alçak yerlerine lamba koymayın. Çocuğunuz, sıcak ampullere dokunarak kendini yakabilir. Elektrikli eşyaların kablolarını ortalıkta bırakmayın ve fişlerini çekin.

Evin içinde bulunan sıcak eşyalar için de önlem almayı unutmayın. Soba, radyatör gibi ısıtıcıların etrafını ızgaralı koruyucularla çevirebilirsiniz. Ocak, fırın gibi eşyalara çocuğunuzun ulaşamayacağından emin olun. Fırının kapağını kullandıktan sonra açık bırakmayın.

Evinizde merdiven ya da yükseltiler bulunuyorsa çocuğunuzu bu gölgelerden uzak tutmaya çalışın. Merdivenlerin başına ve sonuna takıp çıkarılabilen kapılar monte edebilirsiniz. Bu kapıları seçerken bebeğinizin üstünden atlayamayacağı bir yükseklikte olmasına özen gösterin. Çocuğunuz büyüdükçe bu kapılara tırmanmaya çalışabilir. Boyu yeteri kadar uzadığında da üstünden atlayabilir. Bu nedenle önlem alsanız da gözünüzü çocuğunuzdan ayırmamaya çalışın. Merdivenlerde bulunan tırabzanların ve balkonda bulunan demirlerin aralıklarının dar olmasına dikkat edin. Eğer bu aralıklar, 15 cm’den genişse tel örgülerle buraları kapatabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun boşluklarda sıkışmasını ya da boşluktan geçip aşağı düşmesini önleyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0