Çocuğunuzun Derisinde Yanık Oluştuğunda Yapılabilecekler

Yanık veya haşlanma gibi bir yaralanma yaşandığında anında, doğru şekilde müdahale etmeniz gereklidir.

Çocuğunuzun Derisinde Yanık Oluştuğunda Yapılabilecekler

Çocuklarda en sık görülen yanıklar nelerdir?

Sık olmasa da çocukların vücudunda, bazı nedenlerden dolayı haşlanma ve yanık gibi durumlar görülebilir. Eğer çocuğunuzun giysileri tutuşup yanmaya başladıysa hemen bir battaniye, örtü, halı veya kendi vücudunuzu kullanarak alevleri söndürmeye çalışmalısınız.

Çocuklarda en sık görülen yanık durumlarının güneş yanıkları, kimyasal yanıklar, elektrik yanıkları, sınırlı ısı yanıkları ve yaygın ısı yanıkları olarak sırlanabilir.

Güneş yanığı görülen durumlarda kızarıklık geçene kadar 10 - 15 defa günde üç kez soğuk suyla çocuğunuzun yanık görülen bölgesine kompres yapabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde buharlaşan su, derinin soğumasına yardımcı olacaktır. Güneş yanıklarının tedavisi için çocuklar için üretilmiş güneş yanığı spreyi ya da nemlendirici krem de kullanabilirsiniz. Yanık görülen bölgede vazelin kullanımı, bu tür maddelerin bölgenin havayla temasını engelleyeceğinden önerilmez. Eğer güneş yanığı, deride baloncuklar oluşturacak şekilde şiddetliyse veya ağrı, bulantı, titreme gibi durumlar oluşturduysa bir uzmana başvurmanızda fayda olacaktır.

Temizlik maddeleri, kireç, asit veya çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerin oluşturabileceği yanıklar ciddi bir durum oluşturabilir. Bu durumda kimyasal maddeyle kirlenen giysileri çıkarttıktan sonra kuruyup deride kalan kimyasal maddeyi temizlemelisiniz. Bu işlemler sırasında havlu veya eldiven gibi bir malzeme kullanarak ellerinizi korumayı unutmayın. Kimyasal maddenin temas ettiği yeri suyla ve sabunla yıkayın. Bir uzmandan tavsiye alarak çocuğunuza daha uygun müdahaleler uygulayabilir veya bir sağlık kuruluşuna çocuğunuzu götürebilirsiniz.

Elektriğin yol açacağı yanıklar da ihtimal dâhilindedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen elektriği kesmeli veya çocuğunuzu iletken olmayan bir cisim yardımıyla elektrik kaynağından uzaklaştırmalısınız. Bu tür yanıkların bir uzman tarafından değerlendirilmesi daha uygun olacaktır. Bu nedenle çocuğunuzda bir sorun görünmese bile onu bir doktora götürmenizde fayda olacaktır.

Çocuğun derisinde yanıklar olduysa nasıl müdaahale edilebilir?

Sınırlı ısı yanıklarında, yanık görülen bölgeyi soğuk suya sokarak ilk müdahaleyi yapabilirsiniz. Yanık yüzde ve gövdede görülüyorsa soğuk kompres uygulayabilirsiniz. 15 dakika ile 30 dakika arasında bölgeye kompres uygulamanız büyük ihtimalle çocuğunuzu rahatlatacaktır. Çiğ et gibi görünen yanıklarda oluşan yarayı, deriye yapışmayacak bir cisimle hafifçe örtebilirsiniz. Eğer yanık semptomları birkaç saat içinde düzelmeye başlamazsa ve ağrı şiddetli hâl aldıysa doktorunuza danışmalısınız.

Yaygın ısı yanıklarında ise önce çocuğunuzu yatar pozisyonda tutmaya dikkat edin ve hemen acil servisi arayın. Yardım gelene kadar yanığa yapışmamış giysileri çıkararak çocuğunuzu temiz bir örtüyle örtüp sıcak kalmasını sağlayabilir, yanık bölgeye soğuk ve ıslak kompresler uygulayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken vücudun yüzeyinin %25’inden daha fazlasını örtmemeye dikkat edin. 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0